Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milliyet ve Vatan'a kötü haber var

22 Kasım 2008 / 16:54
Frankfurt mahkemesi, Vatan ve Milliyet gazetelerinde Zahit Akman ile ilgili çıkan haberleri yalanladı. Mahkeme, "Bir açıklama yapmadık" dedi.
Vatan ve Milliyet gazetelerinin, RTÜK Başkanı Zahit Akman'ın Almanya'da görülen Deniz Feneri e. V. davasının gerekçeli kararında, "asıl suçlu" gösterildiği yolundaki haberlerine Alman mahkemesinden yalanlama geldi.

Frankfurt Eyalet Mahkemesi'nin yazımını tamamladığı gerekçeli karara ilişkin 19 Kasım'da Vatan gazetesi bir haber yaptı ve Zahit Akman'ın gerekçeli kararda "asıl suçlu" olarak gösterildiğini öne sürdü. 32 sayfa tutan gerekçeli kararın tek bir satırında bile Zahit Akman adı, "asıl suçlu" olarak gösterilmedi. Gerekçeli kararda, Zahit Akman'ın adı yalnızca "şirket ortağı" olduğu belirtildi.

Vatan Gazetesi, Zahit Akman hakkındaki iddialarını Farnkfurt Mahkemesi Sözcüsü Klaus Wiens'e dayandırdı.

Milliyet Gazetesi'nde ise Frankfurt Savcılığı'na dayandırılak bir haber verildi. Milliyet haberinde, Akman hakkında soruşturmanın sürdüğünü ve "zanlı" olduğunu öne sürdü.

Zahit Akman'ın avukatı Ercan Açıkel, Frankfurt Eyalet Mahkemesi'ne bir dilekçe ile başvurdu. Zahit Akman hakkında medyada yer alan açıklamaların doğru olup olmadığını sordu. Açılek, doğru ise bu açıklamaların kimin tarafından yapıldığını sordu.

Akman'ın avukatı Açıkel'e Frankfurt Mahkeme Başkanı adına vekaleten basın sözcüsü cevap verdi. Basın sözcüsü, yazılı açıklamasına şunları belirtti:

"Bay Avukat Açıkel

Faks yazınıza cevaben:
Yazılı karar detaylarında Dr. Akman'ı asıl fail olarak açıkladığım iddia ediliyormuş. Ben böyle bir açıklama yapmadım.

Saygılarımla."

Kaynak:
Bu haber toplam 1014 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri