Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milyarlar toprağa gömülüyor...

23.06.2010 12:26
Konya'nın Kulu ilçesinde Avrupa'da yaşayan gurbetçiler tarafından yaptırılan ve kullanılmayan villaların değeri yüzlerce milyon lirayı buluyor.

Kulu'dan 1968 yılında başlayan göç dalgasıyla Avrupa'da günümüze kadar 35 bin kişilik Kululu nüfus oluştuğu belirtiliyor. Bu nüfusun 30 bini Kuzey Avrupa ülkesi olan İsveç'te yaşıyor. Kululu gurbetçiler, son 25 yıldır memleketleri Kulu merkez ile ilçeye bağlı kasaba ve köylere emlak yatırımı yapıyor. Yaptırılan evler genelde villa tarzında olduğu için ortalama masraf 250 bin lirayı buluyor. Bu tarzda yaptırılmış evlerin sayısının bine yakın olduğu tahmin ediliyor. Fakat bu villalar sahipleri tarafından senede veya 2 yılda 1 ay kullanılıyor. Bazı villaların ise panjurları 5–6 yıl hiç açılmıyor. Ayrıca gurbetçiler yaz aylarında 2-3 yılda bir kez uğradıkları villaların mobilya ve beyaz eşyalarını yeniliyor.

Kulu merkezde 20 yıldır hiç kullanılmayan evler bile var. İlçede ikamet eden Muhammet Akdoğan'ın verdiği bilgiye göre, İsveç'te yaşayan Gurbetçi İlyas Şener'e ait ev bunlardan biri. Bu evin yapıldığı 1990 yılında sadece 3 ay kullanıldığını belirten Akdoğan, 20 yıldır kullanılmayan ve demir panjurları hiç açılmayan evin bakımsızlıktan yıkılmaya başladığını, evin sahibinin ise tatillerini Antalya'da geçirmeyi tercih ettiğini dile getirdi.

İsveç'te yaşayan ve ülkede gurbetçiler tarafından çok rağbet gören''HABERNAME.COM''ve "www.kululuyuz.biz" internet sitesinin yazarı olan gurbetçi Atilla Altuntaş, gurbetçilerin bu evleri yapmalarının temelinde, ilk aşamada, memleket hasreti ve Kulu'da bir evimiz olsun anlayışı yattığını belirtiyor.

Daha sonraları villa tarzında ev yaptırmanın gurbetçiler arasında bir yarış haline geldiğini ifade eden Altuntaş, ''Bu süreçte binlerce ev yaptırıldı ve milyonlarca döviz toprağa gömüldü. Yaptırılan bu villalar ise sahiplerinin başına bela oldu hatta bazıları para vererek evlerine göz kulak olsun diye kiracı buldu'' diyor.

Gelinen süreçte artık bu modanın sona erdiğini ve insanların bu evlere bu denli masraf ettiğinden dolayı pişman olduğunun altını çizen Atilla Altuntaş, ''Avrupa'ya ilk giden gurbetçiler emekli oldu. Bunların bir kısmı Kulu'ya gelip gidiyor, 2. ve 3. kuşak nesiller ise artık tatil için ilçeye gelmiyor genelde Antalya gibi illeri tercih ediyorlar. İlçeye sadece akrabalarını görmeye geliyorlar dolayısıyla yapılan evler ise boş kalıyor'' şeklinde konuşuyor.

Altuntaş, Kulu'da bir Organize Sanayi Bölgesi (OSB) çalışması olduğunu ve buradaki çalışmaların yetkililer tarafından gurbetçilere doğru şekilde anlatılması halinde birikimlerin OSB'de değerlendirilebileceğini vurguluyor.

Kulu Kaymakamı Erkaya Yırık ise Kulu OSB'nin altyapı çalışmaları bittiği zaman gurbetçileri bilgilendireceklerini ve yatırıma teşvik edeceklerini söyledi.
KAYNAK CİHAN

Bu haber toplam 1566 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri