Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milyonlar ‘Dünya Kudüs Günü’ için yürüdü

19.09.2009 10:54
“Müslümanların ilk kıblesi Mescidi Aksa'nın özgürlüğe kavuşması” ve “Kudüs'ün işgalden kurtarılması” amacını taşıyan yürüyüş, Tahran ve diğer 29 eyalette yapıldı.
İran'da düzenlenen “Dünya Kudüs Günü” yürüyüşüne milyonlarca kişi katıldı.

Tahran'ın dört bir yanından gruplar halinde Cuma namazının kılınacağı Tahran Üniversitesi bahçesine doğru hareket eden halk, yürüyüş boyunca “İsrail'e ölüm”, “ABD'ye ölüm”, “İngiltere'ye ölüm” sloganları attı.

İSRAİL ÜRÜNLERİ BOYKOT EDİLSİN

İngilizce, Arapça, Farsça “ABD destekliyor, İsrail katliam yapıyor”, “İsrail ürünleri boykot edilsin”, “Kahrolsun Siyonizm”, “İsrail yeryüzünden silinmeli” yazılı döviz ve pankartların taşındığı yürüyüşte İsrail bayrağı yakıldı.

Genç ve kadınların çoğunluğu oluşturduğu yürüyüşe çocuklar ve engellilerin de katıldığı görüldü. Yürüyüşte İran bayrağının yanı sıra Filistin ve Hizbullah bayrakları ile Mescidi Aksa'nın basılı olduğu posterler taşındı.

KUDÜS BÜTÜN MÜSLÜMANLARA AİTTİR

İsrail askerlerinin öldürdüğü bebek, çocuk, kadın ve diğer sivil Filistinlilerin fotoğraflarını taşıyan katılımcılar sık sık, “Kudüs bütün Müslümanlara aittir”, “Dünya Kudüs Günü, diriliş günüdür”, “Filistin halkının yanındayız” diye slogan attı.

Yürüyüşün ardından Cuma namazı kılmak amacıyla kilometrelerce uzunlukta saf tutan halk, “Filistin topraklarının işgalden kurtarılması ve Filistin halkının acılarının dinmesi için” dua etti. Başkentteki yürüyüşe Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Yargı Erki Başkanı Ayetullah Muhammed Sadık Laricani, Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsanjani, Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, bazı kabine ve meclis üyeleri ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Bu arada eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, son seçimlerdeki cumhurbaşkanı adaylarından Mir Hüseyin Musevi ve Mehdi Kerrubi'nin de kısa bir süreliğine yürüyüşe katıldığı belirtildi. Ramazan'ın son cuması olan “Dünya Kudüs Günü”nde, İslâm ülkelerinin yanı sıra Müslümanların yaşadığı ülkelerde “Filistin topraklarının işgalden kurtarılması” ve “dünya kamuoyunun Filistin sorunu hakkında bilinçlendirilmesi” amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

İsrail'e ölüm”, “ABD'ye ölüm”, “İngiltere'ye ölüm”
“Dünya Kudüs Günü” başta Türkiye ve İran olmak üzere birçok İslâm ülkesinde düzenlenen büyük törenlerle kutlandı. İran’ın başkenti Tahran’daki yürüyüşe milyonlarca kişi katılarak, İsrail protesto edildi. Tahran'ın dört bir yanından gruplar halinde Cuma namazının kılınacağı Tahran Üniversitesi bahçesine doğru hareket eden halk, yürüyüş boyunca “İsrail'e ölüm”, “ABD'ye ölüm”, “İngiltere'ye ölüm” sloganları attı. İngilizce, Arapça, Farsça “ABD destekliyor, İsrail katliam yapıyor”, “İsrail ürünleri boykot edilsin”, “Kahrolsun Siyonizm”, “İsrail yeryüzünden silinmeli” yazılı döviz ve pankartların taşındığı yürüyüşte İsrail bayrağı yakıldı. Genç ve kadınların çoğunluğu oluşturduğu yürüyüşe çocuklar ve engellilerin de katıldığı görüldü.

Beytavi: Kudüs bizimdir; işgalcilerle savaş için mevzide olmaya devam edeceğiz İslamî Hareket’in parlamentodaki vekillerinden ve Filistin Âlimler Birliği Başkanı olan Şeyh Hamid Beytavi’nin Mescidi Aksa’yı ziyaret etmesi camide büyük bir coşkuyla karşılandı. Şeyh Beytavi’yi tekbirlerle karşılayan cemaat, İslami Hareket’e olan bağlılığını bir kez daha gösterdi. Görgü şahitlerinin ifadesine göre, Mescidi Aksa’da bulunan binlerce kişi dün (17 Eylül Perşembe) Şeyh Beytavi’nin camiye girdiğini görünce kendisini tekbirlerle karşılayıp etrafını kuşattı.


Kudüs’teki yerel kaynakların Filistin Enformasyon Merkezi’ne yaptıkları açıklamaya göre, işgal güçlerinin birkaç gün önce Şeyh Beytavi’nin Mescidi Aksa’ya girmesini engellemek için yaptığı bütün engellemelere ve bunun için kendisini birkaç saat da gözaltında tutmasına rağmen Şeyh Mescidi Aksa’ya varmayı başardı. Cemaate öğlen namazını kıldıran Beytavi, son rek’atte okuduğu Kunut duasında Allah’tan ümmeti birleştirmesini, aradaki ihtilafı kaldırmasını ve Gazze halkına da sabır, sebat ve barbar kuşatmayı kırmayı nasip etmesini diledi. Şeyhi Mescidi Aksa’nın hatipliğinden hatırlayan cemaat, namazın ardından etrafını sarıp, onu kucaklamaya ve öpmeye başladılar. Bazılarının aşırı sevinçten ağladığı da görüldü.
Bu haber toplam 1410 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri