Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Minare yasakçısı İzmirli çıktı!

09.12.2009 07:52
Dünya İsviçre'deki olay referandumu konuşuyor. Şimşekleri üzerine çeken oylamanın mimarı İzmir'li çıktı

İsviçre’deki minare referandumunun mimarı Soli Pardo, Türk baba ve İsviçreli anneden İzmir’de doğup 5 yaşında İsviçre’ye gitmiş

Milliyet'ten Zafer Atamer'in haberine göre; İsviçre’de minare yasağına yol açan halk oylamasının mimarı, aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi’nin (SVP) Cenevre Kantonu Başkanı Soli Pardo’nun babasının Türk olduğu ve İzmir’de doğduğu ortaya çıktı. Paro, referandumun sonucunu değiştirmenin mümkün olmadığını vurguladı.

Kendisini Türk dostu tanımlıyor!

İsviçre’de 29 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen referandumla ülkede minare yapılmasını yasaklayan partinin Cenevre Kantonu Başkanı Avukat Soli Pardo’nun babası Türk, annesi ise İsviçreli. İzmir’de doğan ve büyüyen Pardo, beş yaşındayken İsviçre’ye gelmiş.

Türkiye'ye sık sık geliyor

Küçük bir sanayici olan babasının 1976’da, kendisi 21 yaşındayken vefat ettiğini kaydeden Pardo, Türkiye’ye sık sık gittiğini ve en son iki yıl önce tatilini ailesiyle birlikte Bodrum’da geçirdiğini söyledi. Kendisini Türk dostu olarak tanımlayan aşırı sağcı politikacı, minare yasağıyla ilgili şunları söyledi:

‘Minareler simge’
“Minarelerin ibadetle alakası olduğuna inanmıyoruz. Çünkü, minarelerden ezan okunmuyor yani ibadete çağrı fonksiyonu görmüyor. Camiye değil, 5-6 metrelik minarelere karşıyız. Minarelerin Avrupa’da simge olarak kullanıldığını biliyoruz. Müslümanlara en ufak bir tepkim yok. İsviçre’de İslamofobi olduğunu da kabul etmiyorum.”

Bu haber toplam 2182 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri