Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Minare yıkıldı:1 ölü,4 yaralı

26 Eylül 2008 / 17:13
İstanbul'da etkili olan fırtına nedeniyle Şişli'deki Kuştepe Camisi'nin minaresinin yıkıldığı, enkaz altında kalan bir kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin de yaralandığı bildirildi.
Fırtına nedeniyle gövdesinden kırılan bir ağaç caddeden geçen otobüsün üzerine devrildi. Olayda yaralanan olmazken otobüs şoförü yaşadığı korkudan dolayı şok geçirdi.

Üsküdar Cumhuriyet Caddesi'nde ilerleyen İETT otobüsünün üzerine yol kenarındaki ağaç devrildi. İçinde 24 yolcunun bulunduğu otobüsün üzerine büyük bir gürültü ile düşen ağaç daha sonra yol kenarındaki diğer araçların üzerine devrildi. Yolcular yara almadan kazayı atlatırken otobüsün şoförü İsmail Korkmaz yaşanan olay nedeniyle şoka girdi. Şoför olay yerindeki özel bir hastaneye kaldırıldı.

Ağacın devrilmesi nedeniyle Cumhuriyet Caddesi ve Selmani Park Caddesi uzun süre trafiğe kapandı. Ağaç itfaiye ekipleri tarafından kesilerek kaldırıldıktan sonra yol yeniden trafiğe açıldı. Bazı tarihi binalar da fırtına nedeniyle hasar gördü.

CUMA NAMAZI KILAN CEMAATİN ÜZERİNE ÇINAR AĞACI DEVRİLDİ

İstanbul'da öğle saatlerinde başlayan fırtına hayatı olumsuz etkiledi. Çok yerde çatılar uçtu, ağaçların dalları koptu. Yıldız Camii bahçesindeki asırlık çınar ağacı, Cuma namazı sırasında cemaatin üzerine düştü. Cemaatten 4 kişi yaralandı. Yaralananlar ambulansla hastaneye kaldırıldı.

İstanbul'da etkili olan fırtına nedeniyle vatandaşlar yürümekte güçlük çekti. Beşiktaş'ta bir ağaçtan kopan büyük bir dal araçlara çarparak uzun süre sürüklendi. Fırtına nedeniyle Şişli, Beyoğlu, Sarıyer ve Kağıthane'de çok sayıda çatı uçması yönünde itfaiyeye ihbarda bulunuldu.

Beşiktaş Yıldız Camii'nde Cuma namazı kılınırken avluda bulunan cemaatin üzerine asırlık çınar ağacı devrildi. Kökünden devrilen ağacın altında kalan 4 kişi yaralandı. Bu sırada avluda bulunan cemaatin içinde yer alan Bilal Genç isimli vatandaş yaşadıklarını anlattı. Genç, "Namaz kıldığımız sırada biden fırtına başladı. Ağaçtan küçük parçalar üzerimize gelmeye başladı. Büyük bir gürültü ile ağacın yerinden söküldü. Kaçtık ama bazıları kaçmaya fırsat bulamadı. 2'si ağır olmak üzere 4 kişi yaralandı." dedi.

Bir başka vatandaş da, olayın ardından cami imamının cemaat içerisinde doktor olup olmadığı yönünde anons yaptığını, bir doktorun gelerek yaralılara ilk müdahaleye yaptığını anlattı.

TAKSİM'DE YÜKSEK BİNALARDAN KOPAN PARÇALAR 3 KİŞİNİN YARALANMASINA YOL AÇTI

Fırtına Taksim Meydanı ve çevresinde etkili oldu. İnsanlar yürümekte zorluk çekti. Şemsiyeler paramparça oldu. Şiddetli rüzgar nedeniyle bir ağaç kökünden söküldü. Yüksek binalardan düşen parçalar 3 kişinin yaralanmasına yol açtı.

Fırtına İstanbul'da hayatı olumsuz etkiledi. İtfaiye ve ilk yardım ekiplerini arayan çok sayıda vatandaş uçan çatılar, devrilen ağaçlar ve yaralanan insanlarla ilgili ihbarlarda bulundu. Öğle saatlerinde başlayan fırtına Taksim Meydanı'nda da etkili oldu. Meydandaki polisler güç anlar yaşadı.

Şiddetli rüzgara dayanamayan bariyerler devrildi. Meydandaki polisler bariyerleri kaldırmak için çaba sarfetti. Gümüşsuyu Caddesi'nde bulunan bir ağaç kökünden devrilerek caddenin üzerine düştü. Devrilen bir başka ağaç da bir otomobilin üzerine düştü. Araçta maddi hasar meydana geldi.

The Marmara Otel'in yanından yürüyen Nazif Nispet isimli vatandaşın başına yukardan taş düştü. Kanlar içerisinde kalan Nispet vatandaşlarca Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Handan Saatçioğlu Gürses isimli kadın da İstiklal Caddesi'nde yürürken başına düşen bir taş nedeniyle ağır yaralandı. Gürses ve bir başka vatandaş da Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

FIRTINA NEDENİYLE KAFASINA AĞAÇ DALI DÜŞEN İTALYAN TURİST AĞIR YARALANDI

İstanbul'da öğle saatlerinde etkili olan fırtına, Topkapı Sarayı'nı ziyaret eden İtalyan turistin ölümüne yol açıyordu. Fırtına nedeniyle kopan büyük bir ağaç parçası, turistin üzerine devrilerek ağır yaralanmasına neden oldu.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul'a arkadaşı ile birlikte gelen Fabio Mario Farina (28) isimli İtalyan turist, Topkapı Sarayı'nı gezdi. Saraydan ayrılmak üzere olan Farina'nın kafasına şiddetli fırtına nedeniyle Topkapı Sarayı'nın dış avlusunda bulunan bir ağacın kopan dalı düştü. Bir anda yere yığılan Farina ağır yaralandı. Olay yerine sağlık ve itfaiye ekipleri çağırıldı. Yaralı Farina, ambülansla İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Öte yandan, olayın ardından sarayda görevli jandarma ekipleri, Topkapı Sarayı'na ziyareti yasakladı. Kaza nedeniyle Topkapı Sarayı'nda bulunan turistlerin de dışarı çıkartıldığı öğrenildi.

ŞİDDETLİ RÜZGAR, DENİZ OTOBÜSÜ SEFERLERİNİ İPTAL ETTİRDİ

İstanbul'da öğle saatlerinde başlayan ve hızı saatte 47 kilometreye ulaşan şiddetli rüzgar ve yağış nedeniyle Bostancı-Kadıköy-Bakırköy ve Bostancı-Kabataş deniz otobüsü seferleri karşılıklı olarak iptal edildi.

İstanbul Deniz Otobüsü A.Ş.'den (İDO) yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'da öğle saatlerinde etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle Bostancı-Kadıköy-Bakırköy ve Bostancı-Kabataş deniz otobüsü seferleri karşılıklı olarak iptal edildiği belirtildi.

FERİBOT SEFERLERİ DE İPTAL EDİLDİ

İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesinin (İDO), elverişsiz hava koşulları nedeniyle İstanbul ile Yalova arasındaki bazı feribot seferlerini iptal ettiği bildirildi.

İDO'dan alınan bilgiye göre, Yalova-Pendik 15.15, Pendik-Yalova 15.15, Yenikapı-Yalova 15.30 ve Yalova-Yenikapı 15.45 feribot seferleri, elverişsiz hava koşulları yüzünden iptal edildi.

FIRTINA NEDENİYLE YAT SUYA GÖMÜLDÜ

Kadıköy Kalamış Marina yakınlarına demirli halde bulunan bir yat, İstanbul'da öğle saatlerinde etkili olan fırtına nedeniyle battı.

İstanbul'un özellikle kıyı semtlerinde etkili olan şiddetli rüzgar ve sağanak yağış nedeniyle Fenerbahçe Kalamış Marina yakınlarına demirlemiş halde bulunan yat su almaya başladı. Bir süre sağa sola sallanan yat, daha sonra Marmara Denizi'nin sularına gömüldü.

Bu arada, hızı saatte 50 kilometreye yaklaşan fırtına, İstanbul'da etkisini devam ettiriyor.

İSTANBUL'DA FIRTINA NEDENİYLE 144 BİNANIN ÇATISI UÇTU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), fırtınanın etkisiyle İstanbul'un çeşitli semtlerinde 144 binanın çatısının uçtuğunu, 20 ağaç ile elektrik direklerinin ve bir minarenin devrildiğini bildirdi.

AKOM'dan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'un bugün öğle saatlerinden itibaren şiddetli fırtınanın etkisi altına girdiği ve alınan ihbar üzerine AKOM, İtfaiye, Yol Bakım ve Onarım Müdürlü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin alarma geçtiği belirtildi.

Açıklamada, fırtınanın etkisini arttırmasıyla çeşitli semtlerde 144 binanın çatısının uçtuğu, 20 ağaç ile elektrik direklerinin ve Kuştepe Merkez Camisi minaresinin devrildiği ifade edildi.

Çok sayıda aracın hasar gördüğü, itfaiye ekiplerinin gelen tüm ihbarlara müdahale ederek araçları kaldırılma çalışmalarını sürdürdüğü kaydedilen açıklamada, rüzgarın şiddetinin Terkos'ta 104, AKOM'un bulunduğu Kağıthane'de 92, Ömerli'de 100, Hadımköy'de 92, İkitelli'de ise 85 kilometre olarak ölçüldüğü bildirildi.

Açıklamada, metrekareye Terkos'a 45, Çatalca'ya 197.2, Elmalı'ya 130, Sultanbahçe'ye 184, Pabuçdere'ye 135, Çilingoz'a da 461 kilogram yağış düştüğü belirtildi.

ŞİDDETLİ FIRTINA OKULUN ÇATISINI UÇURDU

İstanbul'da etkili olan şiddetli fırtına nedeniyle Gaziosmanpaşa'da bulunan bir okulun çatısı uçtu.

Gaziosmanpaşa Küçükköy Kız Meslek Lisesi'nin çatısı şiddetli fırtına nedeniyle uçtu. Olayın meydana geldiği sırada öğrencilerin derste olması, büyük bir facianın yaşanmasını önledi. Olay sonrası okulun, çatının uçtuğu tarafa açılan kapısı, öğrencilerin dışarı çıkmaması için kapatıldı.

Okulun yakınında esnaflık yapan Nurettin Balcı, atölyede çalıştığı sırada şiddetli bir ses duyduklarını belirterek, "Dışarı çıktığımızda okulun çatısı yerdeydi. Bahçede kimse yoktu. Öğrencileri Allah korudu" dedi. Salih Sütçü ise çatının geçen yıl yaptırıldığını ifade ederek, "Teneffüs saati olmaması büyük bir facianın yaşanmasını önledi" diye konuştu.

İSTANBUL'DA FIRTINA YARIN DA ETKİLİ OLACAK

İstanbul ve çevresinde fırtınayla birlikte devam eden sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışın yarın da etkisini sürdüreceği bildirildi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, İstanbul ve çevresinde, kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden fırtına şeklinde (60-75 km/saat) esen rüzgarla birlikte görülen kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın, yarın akşam saatlerine kadar etkisini sürdüreceği belirtildi. Su baskını, ani sel, dolu, yıldırım düşmesi, çatı uçması, kara ve deniz ulaşımında aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlar ve ilgililer uyarıldı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1568 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri