Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Miniatürk'te tarih ve sanatla randevu

13 Mayıs 2008 / 10:07
Evvel zaman içinden Tarih ve Sanat Buluşmaları'na hazır mısınız?

Türkiye'nin ilk minyatür parkı Miniaturk, tarihin sırlarını her Cumartesi günü ünlü tarihçi ve sanatçılarla İstanbullularla buluşturuyor. İşte program:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Kültür A.Ş tarafından organize edilen Tarih ve Sanat Buluşmaları, İstanbulluları modern ve geleneksel sanatın ustaları ve ünlü tarihçiler ile Türkiye'nin ilk minyatür parkı Miniaturk'te bir araya getiriyor.

Türkiye, İstanbul ve Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından 105 mimari eserin minyatürlerinin yer aldığı Miniaturk'te "Tarih ve Sanat Buluşmaları" düzenleniyor. Miniaturk"te iki ay sürecek etkinlikte, İstanbullular içinde yaşadıkları kentin tarihini, kültürünü, geleneklerini yakından tanıma fırsatı bulacak, sanat atölyelerinde ebru, minyatür, resim ve fotoğrafın gizemli dünyasını keşfedecekler. Katılımcılar, Haliç kıyısında, Miniatürk'ün eşsiz atmosferinde tarihçiler ve sanatçılarla kültürden sanata, tarihten mimariye kadar birbirinden konularda ilginç sohbetler yapacaklar.

Geleneksel ve modern sanatın buluşma noktası Miniatürk'te Mayıs-Haziran 2008'de Cumartesi günleri Tarih Buluşmaları'nda ünlü tarihçilerimiz bilgi ve deneyimlerini aktaracaklar.

Hafta içi düzenlenecek sanat atölyelerinde modern ve geleneksel sanatların ustaları sanatseverlere eğitim verecek. Tarih Buluşmaları kapsamında, Prof. Dr. Ümit Meriç ve Sefa Kaplan, seyahatnamelerde yabancıların gözüyle İstanbul'a ışık tutacak. Dursun Gülek ve Şevket Eygi, İstanbul'un kültürel mirasını mercek altına alırken, Prof. Dr. İskender Pala ise İstanbul'da aşkı anlatacak. Engin Akın ve Nevin Halıcı da İstanbul mutfağının geleneksel ve modern tatlarını gün yüzüne çıkaracak.  

Sanat Buluşmaları kapsamında düzenlenecek sanat atölyelerinde modern ve geleneksel sanatların ustaları sanatseverlerle ebru, minyatür, resim ve fotoğraf atölyelerinde bir araya gelecek. Sanat atölyelerinde minyatür sanatçısı Nusret Çolpan, ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil, ressam Nihat Kemankaşlı deneyimlerini sanatseverlerle paylaşacak. Miniaturk'te ayrıca, Nusret Çolpan, Ara Güler  ve  Devrim Erbil'in "Minyatür, Gravür ve Fotoğraflar İstanbul Sergisi" ve Hikmet Barutçugil, Ali Toy ve Feridun Oral "Geleneksel Sanatlar ve Çağdaş Sanatçılar Sergisi" sanatseverlerle buluşacak 

Tarih ve Sanat Buluşmaları kapsamında iki ay boyunca katılımcılara minyatür, ebru, resim ve fotoğrafçılığı eğitimi de verilecek.

PROGRAM

 

 

KONFERANS

“Yabancıların Gözüyle İstanbul”

Konuşmacılar:

Prof. Dr. Ümit Meriç

Doç. Dr. Haluk Dursun 

Tarih: 3 Mayıs 2008, Cumartesi

Yer: Miniatürk, Haliç - Sütlüce 

Saat: 15.00

Konferanslar Tüm İstanbullulara açıktır.

 

SANAT ATÖLYELERİ

Minyatür Atölyesi

“Minyatüre Dokunmak”

Minyatür Sanatçısı Nusret Çolpan

Tarih:

Yer: Miniatürk, Haliç - Sütlüce 

Saat:

 

Ebru Atölyesi

“Suyun rengi”

Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil

Tarih:

Yer: Miniatürk, Haliç - Sütlüce 

Saat:

 

Resim Atölyesi

“Modern resmin İncelikleri”

Ressam Nihat Kemankaşlı

Tarih:

Yer: Miniatürk, Haliç - Sütlüce 

Saat:

 

Fotoğraf Atölyesi

“Sanatsal fotoğraf çekmenin temel teknikleri”

Fototrek

Tarih:

Yer: Miniatürk, Haliç - Sütlüce 

 

SERGİLER

 

Minyatür, Gravür ve Fotoğraflar İstanbul Sergisi

 

Nusret Çolpan, Ara Güler  ve  Devrim Erbil

Tarih:

Yer: Miniatürk, Haliç - Sütlüce 

Saat:

 

Geleneksel Sanatlar ve Çağdaş Sanatçılar Sergisi

Hikmet Barutçugil, Ali Toy ve Feridun Oral

Tarih:

Yer: Miniatürk, Haliç - Sütlüce 

 

Kaynak:
Bu haber toplam 2650 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri