Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Misilleme fikrine vize çıkmadı

01 Eylül 2008 / 18:22
Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Cemil Çiçek,'Bakan Tüzmen'in olumsuz durumlar karşısında tedbir alınmasına yönelik talebine olumlu cevap vermedik' dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakanlık Merkez Bina'da yapılan toplantı 3 saat 20 dakika sürdü.Toplantı sonrası Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek açıklama yaptı.


RUSYA'DAN İHRACAT ENGELLEMESİ-

Bakan Çiçek, toplantı da Rusya'ya yapılan ihracatta yaşanan sıkıntıların görüşüldüğünü ifade eden şunları söyledi;

"Rusya ihracatında ortaya çıkan ve iki ülke ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen bir durum söz konusu.Rusya bizim için çok önemli bir ülkedir.Hem komşumuz hem de ekonomik ilişkilerimizi en üst noktada sürdürdüğümüz önemli bir ülke.Bu ilişkilerimizin sürdürülmesi için sorunları görüşerek çözmeye çalışıyoruz.Böyle bir sıkıntı var.Bu sıkıntının ortadan kaldırılması için görüşmeler sürdürülüyor.Yarın Rus Dışişleri Bakanı gelecek.Bu konu gündeme alınacak.Bakan Tüzmen'in bu olumsuz gelişmeler karşısında tedbir alınmasın yönelik talebi söz kosunu oldu.Bakanlar Kurulunda değerlendirildi ama bu konuda olumsuz bir karar almadık.Biz ilişkilerin iyi şekilde ilerlemesini istiyoruz."dedi.

TÜZMEN'İN TEKLİFİ

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çiçek,"Bakan Tüzmen'in teklifi kabul edilmedi dediniz.Rus mallarına yönelik kırmızı hat söz konusu değil mi?" sorusuna şöyle yanıt verdi;"Normal uygulama devam ediyor.Biz sorunun çözümü için değişik girişimler yapıyoruz.Yarın Dışişleri Bakanları gelecek.Bu konuları görüşme imkanı olacak.Biz sorunun yarın çözülmesini istiyoruz.Tüzmen talebini iletti ama biz ona olumlu cevap vermedik."
Kaynak:
Bu haber toplam 750 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri