Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır,El Alem'i Kapattı

26 Temmuz 2008 / 08:29
Televizyonun kapatılmasının gerçek nedeninin ise İran'da Mısır'ın 2'inci Cumhurbaşkanı Enver Sedat ile ilgili belgeselin yayınlanmasının olduğu ileri sürüldü.
İsrail ile Camp David anlaşmasını imzalayan Enver Sedat, Halid İslamboli ve arkadaşları tarafından düzenlenen bir suikast sonucu 1981 yılında öldürülmüştü. İran'da devlet kanalı dahil bir çok televizyonda gösterilen belgeselde, Halid İslamboli kahraman, Enver Sedat ise işbirlikçi olarak tanımlanmıştı. Belgeselin ardından Mısır hükümeti İran'a diplomatik nota vermiş, Enver Sedat'ın ailesi ise, belgesel yapılırken kendilerinden izin alınmadığını savunmuştu. Mısır ile İran arasındaki gerginlik, 1979 yılında
İran'daki Humeyni devrimi ile başlamış, Mısır'ın Camp David anlaşmasını imzalamasıyla doruk noktasına çıkmıştı. Sürgündeki İran Şahı Pehlevi Mısır'a sığınmış, buna mukabil suikastçı Halid İslamboli'nin ismi de İran hükümetince Tahran'da bir caddeye verilmişti. 1979'dan beri iki ülke arasındaki en alt seviyede sürdürülen temaslar son dönemde büyükelçilik düzeyine çıkarılmaya çalışılıyordu. İran'da yayınlanan Enver Sedat belgeselinin bu çabaya darbe vurduğu iddia edildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri