Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır, Almanya’dan Merve için resmi izin istedi

10.07.2009 17:09
Mısır başsavcılığı, Almanya’yı ve Mısır’ı ayağa kaldıran Merve Eş-şerbini cinayetinin soruşturma aşamasına katılmak için Alman makamlarından izin istedi.
Almanya’da bir çocuk parkında başlayıp mahkeme salonunda iğrenç bir cinayetle sonuçlanan Merve Eş-şerbini davasını takibe katılmak için Mısır başsavcılığı Alman yetkililerden izin istedi. Almanya’da davaya bakan avukatlar grubu da, maktulün eşine yakından kurşun sıkan polis memuru hakkında da soruşturmanın açığa çıkarılmasını talep etti. Öte yandan Alman makamları Merve Eş-şerbini cinayetiyle eşzamanlı olarak Alman Nazi Partisi mensuplarının Müslümanlara ve camilerine yönelik düşmanca eylemler düzenlediğini ortaya koydu.

Mısır yargı makamları Almanya’daki yargı makamlarından bir mahkeme salonunda Rus asıllı Alman bir vatandaş tarafından öldürülen Merve Eş-Şerbini cinayetine dair gerçekleştirilen soruşturmaya katılabilmek için resmi talepte bulundu.

Mısırlı başsavcı müsteşar Abdulmecid Mahmud, İskenderiye temsilciliğinin ilk savcısını, davaya ilişkin tahkikatları takip etmesi için Almanya’ya göndermeye karar verdi.

Başsavcının seçimi, Saksonya Eyaleti’nde devlet makamından davaya bakan avukatlar grubunun Alman memur hakkında yürütülen soruşturmanın açığa çıkarılması talebiyle aynı zamana denk geldi.

Orta Doğu Haber Ajansı; “Mısır başsavcısı Almanya’nın Saksonya Eyaletindeki başsavcı Velstat Clauc Vilchman’ı geçtiğimiz Çarşamba günü telefonla arayarak Mısır Başsavcılığı’nın mümkünse Alman yargı makamlarının olay hakkında yürüttüğü tahkik icraatlarının takibi, sanık caninin mahkemelerinin celselerine katılması için bir üyesini göndermeyi istediğini arz etti” dedi.

Alman memur hakkında soruşturma

Diğer yandan Alman eyaletindeki başsavcı Mısırlı başsavcıya eyaletteki başsavcılık üyelerinin soruşturma icraatlarını bitirmek için ellerinden gelen tüm çabayı harcadıklarını vurguladı. Alman başsavcı; “Mısırlı vatandaş Merve Eş-şerbini’nin hakkı zayi olmayacak. Başsavcı temsilcisi (Mısırlı) Almanya’da bulunduğu dönemde Almanya yargı makamlarının yürüttüğü soruşturmanın tüm ayrıntılarından haberdar olacaktır” dedi.

Dava dosyasını izlemekten sorumlu iki avukat Halid Ebu Bekir ve Joseph Hilal ise Alman makamlarından Saksonya Eyaleti savcılığının Alman memur hakkında yürüttüğü –hadisenin akabinde maktulün eşi Mısırlı delege Ulvi Ali Okkaz’ın yakınından ateş ettiği ve bu ateş sonucunda Okkaz’ın ağır yaralandığına işaret ederek- soruşturmanın açığa çıkarılmasının zorunluluğunu vurguladı.

Avukat Ebu Bekir, Alman memurun yasal ciddi bir hata işlediğini, bu şekilde hareket etmiş olmasının elindeki yayınlanmış talimatlara ters düştüğünü, zira öncelikle caniyi uyarmak için havaya ateş etmesinin gerekli olduğunu, suç işlemesini engellemek için daha sonra caniye ateş etmesinin gerektiğini söyledi.

Mısırlı avukat memurun cani yerine mağdur kadının kocasına saldırmasından duyduğu esefi dile getirerek; “Merve Eş-şerbini’nin bu şekilde öldürülmesi suçun normal bir cinayet olmadığını aksine ırkçı bir suç olduğunu ispatlasumaktadır” dedi.

Nazi Partisi’nden Müslümanlara Saldırı

Almanya, Nazi Partisi’nin, Mısırlı başörtülü bayanın öldürülmesiyle eşzamanlı olarak Müslümanlara ve camilerine yönelik düşmanca eylemlerde bulunduğunu ortaya koydu. Almanya hükümeti resmi sözcüsü Thomas Steg; “Alman Nazi Partisi’nin Thueringen Eyaleti’nin çeşitli mekanlarında Müslümanlara ve ibadethanelerine karşı düşmanca eylemler düzenlediği keşfedilmiştir” dedi.

Steg Nazi partisi mensupları tarafından gerçekleştirilen bu eylemlerin radikal bir Alman tarafından iğrenç cinayet suçunun işlenmesiyle aynı zamana denk geldiğine dikkat çekti.
Kaynak:
Bu haber toplam 1340 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri