Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze Konvoyunda 50 Yaralı

06.01.2010 09:12
Saldırıda, 4'ü ağır olmak üzere 52 kişi yaralanırken, Mısır polisi 4 kişiyi gözaltına aldı.

Mısır çevik kuvveti, Gazze konvoyuna saldırdı. Saldırıda 4'ü ağır 52 kişi yaralandı. Mısır polisinin Gazze konvoyuna taş ve sopalarla saldırdığını bildirildi. Konvoy başkanı Bülent Yıldırım, "Yaralılardan biri ölürse, Mısır'a bunun hesabı sorulacaktır" dedi.

Yaralıların hastane gitmelerine izin verilmiyor. Sahilden de Mısır güvenlik botları koşullandırıldı. Çatışmalar sona erdi. Ancak yeni olayların patlak verilmesinden endişe ediliyor.

Mısır’ın konvoyda bulunan 57 araca el koymak istemesi üzerine konvoydaki 500 kişi Ariş limanında protesto eylemi başlamıştı. Sloganlarla Mısır’ı telin eden grup daha sonra limanın kapısına yöneldi. Limanın iki demir kapısı yerinden söküldü. Konvoydakiler sabahtan beri bekledikleri limandan dışarı çıktılar.

Bu sırada Mısır çevik kuvvet polisleri gruba çok sert bir müdahale etti. Kur'an okuyan kişilein üğzerine saldıran polis konvoy heyetine yaptığı müdahalede kaldrım taşları kullandığı gözlendi. 4'ü ağır olmak üzere 52 kişi yaralandı. Polisin bazı kişileri de göz altında aldığı belirtiliyor. Ağır yaralılar Mısır hastanelerine kaldırılırken hfif yaralıların konvoydaki tıbbı yardım malzemleri kullanılarak tedavi edilmeye çalışıldığı beirtiliyor.

Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Mısırlı meslektaşı ile gün içerisinde üç görüşme yaptığını son olatak ise bir saat önce yeni bir görüşme yapıldığını açıkladı. Türk Milletvekili Murat Mercan'ın Mısır makamları ile heyet adına görüşmeler yapıldığını belirtti.

Büyükelçi, yaralılar için olay mahalline ambulasların gönderildiğini belirtti. Ancak Büyükelçi'nin Mısır polisince Filistin'e yol açık konvoyuna yapılan operasyonda Mısırlı yetkilileri haklı bulan açıklamaları şaşkınlık yarattı.

18 ülkeden 500 insan, Mısır’ı protesto eylemine saatlerce devam etti. Mısır sabrımızı taşırma, İsrail’in suçuna ortak olma şeklinde sloganlar atıldı. Konvoydakiler daha sonra limanın kapısına iki TIRı getirerek barikat kurdular.

Grupta bulunan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, İngiliz Parlamenter George Galloway, Türk milletvekilleri Hüsnü Tuna, Cemal Yılmaz Demir, Mehmet Nil Hıdır, Secarettin Karayağız ve Hasan Murat Mercan Mısırlı yetkililerle sorunu çözmek için görüşmelerini sürdürüyor.

Sorunun çözülmesi için Türkiye Dış İşleri Bakanlığının da devrede olduğu bildirildi. Türkiye’deki Mısır büyükelçiliği Dış İşleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Bu haber toplam 1384 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri