Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır sorumluluklarını yerine getir

05 Ocak 2009 / 14:33
İran, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere yardım ulaştırılması konusunda Mısır’dan sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hasan Kaşkavi, haftalık olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’nde savunmasız ve masum halka yönelik saldırılarını kınayarak, Filistinlilere yardım konusunda ilgili bölgesel ve uluslararası kuruluşları göreve çağırdı.

Filistinlilere insani yardım ulaştırılması için Mısır’ın Refah kapısını açmasını da isteyen Kaşkavi, "Mısır yönetimi, tarihi, insani, İslami, ve vicdani görevlerini yerine getirsin" diye konuştu.

Kaşkavi, Filistinli yaralıları İran’daki devlet ve özel hastanelerde tedaviye hazır olduklarını belirtti.

Gazze’ye en yakın bir noktada seyyar hastane kurmak için Mısır makamlarına başvuruda bulunduklarını kaydeden Kaşkavi, olumlu cevap almaları halinde hemen harekete geçeceklerini söyledi.

İran Sağlık Bakanlığı da önceki açıklamasında doktor, hemşire ve diğer görevlilerden oluşan bin kişilik sağlık ekibini Filistinli yaralıların tedavisi için Gazze Şeridi’ne göndermeye hazır olduğunu bildirmişti.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava ve kara saldırılarında, aralarında çocukların da bulunduğu 500’den fazla kişinin hayatını kaybettiği en az 2400 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri