Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır yardım gönüllülerini sınırdışı ediyor!

25 Ocak 2009 / 17:48
Mısır, Gazze'ye gitmek isteyen, aralarında 2 eski milletvekilinin de bulunduğu 30 kişilik heyeti sınır dışı etmek üzere. Türkiye heyeti buna rağmen Refah'tan ayrılmadı.
Mısır, Gazze'ye gitmek isteyen, aralarında 2 eski milletvekilinin de bulunduğu 30 kişilik Türk heyetini sınır dışı etmek üzere. Türkiye heyeti buna rağmen Refah'tan ayrılmadı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı'na yakın kaynaklar ve Masravi isimli internet sitesinin iddiasına göre Türkiye'den insani yardım amacıyla Gazze'ye giden eski AK Parti milletvekilleri Süleyman Gündüz ile Muhammet Polat'ın yanı sıra Yeryüzü Doktorları, İsra Derneği, Cansuyu ve diğer insani yardım kuruluşlarının üst düzey yöneticileri ve doktorlarının da aralarında bulunduğu 30 kişilik heyet, Mısır'a hakaret ettikleri gerekçesiyle sınır dışı edildi.

Fakat Türk heyeti bölgeden ayrılmamakta ısrar etti. Mısır polisinin Türk heyetine yönelik kaba davranışları Mısır Dışişleri Bakanlığı'na bildirilmesine rağmen Mısır konu ile ilgili herhangi bir girişimde bulunmadı. Türk heyetinin zor şartlarda Refah'ta kaldığı, en temel ihtiyaçlarının bile karşılanmasına izin verilmediği bildiriliyor.

İHA'nın haberine göre Mısır Dışişleri Bakanlığı ise olayın iki ülke arasında diplomatik krize sebep olmasından korkuyor. Mısır, İsrail'in Gazze'ye saldırısından sonra uluslararası kamuoyunun büyük tepkisine sebep olmuştu. İngiltere, Güney Afrika, Lübnan ve Sudan'da yapılan gösterilerde Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in resimleri yakıldığı için Mısır bu ülkelerden gelen yardım kuruluşlarına sınırlı şekilde izin veriyor.Kaynak:
Bu haber toplam 1022 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri