Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır'da turistler kaçırıldı

22 Eylül 2008 / 15:18
Mısır'ın güneyinde bir grup turistin kaçırıldığı bildirildi.

Mısırlı güvenlik kaynakları, Asvan'da aralarında muhtemelen iki İsraillinin bulunduğu 10-15 kadar turistin kaçırıldığını söylediler.

Turistlerin Sudan'a kaçırılmış olabileceği belirtildi.

KAÇIRILANLAR ARASINDA ALMAN, İTALYAN VE ROMANYALI TURİSTLER VAR

Mısır'ın güneyinde bugün kaçırılan bir grup yabancı turist arasında Alman, İtalyan ve Rumen vatandaşları bulunduğu bildirildi.

Mısır Turizm Bakanı Zuheyir Garana, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Mısır-Sudan sınırındaki Asvan yakınlarında 5'i Alman, 5'i İtalyan, 1'i Rumen ve 4'ü Mısırlı olmak üzere 15 kişinin kaçırıldığını söyledi.

Garana, maskeli kişilerin düzenlediği kaçırma eyleminin ardından, rehinelerin bırakılması için fidye görüşmeleri yapıldığını kaydetti.

Hükümet sözcüsü Magdi Radi ise aralarında Alman ve İtalyanların da bulunduğu 11'i yabancı toplam 15 kişinin kaçırıldığını ve kaçırılanların komşu Sudan'a götürüldüğünün düşünüldüğünü belirtti.

Kaçırılanlar arasında bulunan Mısırlıların, turist grubuna hizmet veren rehber ve güvenlik görevlileri olduğu sanılıyor.

Bu arada İtalya Dışişleri Bakanlığı, kaçırılanlar arasında 5 İtalyan olduğu haberlerini doğruladı. Bakanlık açıklamasında, bu konuda diğer ülkelerle temas halinde olunduğu ifade edildi.

Güvenlik kaynakları, ilk haberlerde Asvan'da 10-15 turistin kaçırıldığını ve kaçırılanlar arasında muhtemelen iki İsraillinin bulunduğunu, Sudan'a götürülmüş olabileceklerini belirtmişti.

Mısır'ın güneyinde ve Nil vadisinde, son dönemde turistlere yönelik şiddet eylemlerine pek rastlanmıyor. Son olarak 1997 yılında Asvan'ın kuzeyindeki Luksor'da yabancı turistleri hedef alan saldırıda 58 kişi ölmüştü.
Kaynak:
Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri