Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır'dan başka bir ihanet mi?

21 Ocak 2009 / 19:54
Gazze’deki soykırımda mülteci konumuna düşen on binlerce Filistinlinin, Mısır ve İsrail arasındaki gizli anlaşmayla Refah’ta kurulan çadırlara transfer edileceği öne sürüldü.
İsrail’in Gazze’ye yürüttüğü soykırım harekatında şehrin birçok bölümü enkaz haline gelmesin ardından, İsrail’in evsiz mültecileri Mısır’a transfer etmek istediği iddia edildi. Bu amaçla bölgeye yüzlerce çadırın da kurulduğu bildirildi. Bölgedeki askerlerle konuşan yerel bir blogger, kurulmayı bekleyen çok daha fazla çadır olduğunu söylediğini aktardı.

Angry Arap blog’u yazarı Profesör Esat Ebu Halil, Refah’taki Mısırlı blogger Ahdaf Şerif’e dayanarak verdiği bilgiye göre, Refah’ta hastanenin önünde bir çadır şehri kuruluyor. Şerif şunları söyledi: “Ben 200 tane saydım. Ancak askerler hemen kurulabilecek yüzlercesi daha olduğunu söyledi. Aynı zamanda yatakların ve mobilyaların da hazırlandığını bildirdiler. Ayrıca bana el-Arish ve diğer yerlerde de kampların kurulduğu söylendi. Bu kampların Filistinli mülteciler için kuruluyormuş”.

İsrailli sağcılar geçmişte Filistinliler devlet kurma hakkını reddetmek için Gazze’yi Mısır’a ve Batı Şeria’yı da Ürdün’e bağlayan bir plan öne sürmüşlerdi. Bu planın en büyük savunucularından Avigdor Lieberman, şu an İsrail kabinesinin üyesi.

İsrail’in “ateşkesi” öncesi Mısırla yaptığı gizli anlaşma uyarınca yapıldığı düşünülen çadırlar hakkında Mısırlı yetkililer yorum yapmayı reddetti. Ateşkese rağmen, Mısırlı yetkililer, doktorlar ve gazeteciler dahil yabancı uyrukluların Gazze’ye Refah’tan geçişinde büyük zorluklar çıkartıyorlar.

Askerlere çadırlar hakkında soran blogger Soif’e verilen cevap da bir hayli şüphe uyandırıcı. Askerler, Refah Kapısı açıldığında gelecek mülteciler için hazırladıklarını söylediler. İsrail hükümeti diğer kapıları kapatırken Mısır’a Refah kapısını açması için sürekli baskı yapıyor.

Şimdilerde İsrail olmuş bir zamanlar Filistin olan yerlerin halkın torunları Mısır’daki geçici yerlere taşınmaya istekli olabilirler. Ancak tıpkı 1948 İsrail’in kuruluşunda Gazze’nin büyük bir mülteci kampına dönüşmesi gibi buralarında bir insanlık dramı haline gelmesinden endişe ediliyor.

İsrail’in yıktığı evleri yapmaya gücü yetmeyen ve İsrail’in ablukasında hayatlarını idame ettirecek malzemeleri bulamayan Gazzelilerin Mısır’la İsrail arasındaki var olduğu öne sürülen bu gizli anlaşmaya uyarak Mısır’da mülteci konumuna düşmekten başka çaresi yok gibi görünüyor.

Birçok Arap blogu, Gazze’deki soykırımın temel amacının Gazzelileri sürmek olduğu müteakip defalar bildirilmişti. İsrail’in 22 günlük operasyonunda çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere bin 400’den fazla sivil katledilmişti. Yaralı sayısı 6 bin olduğu tahmin ediliyor. Yerlerinden edilen Filistinlilerin sayısı da 40 binin üzerinde. İsrail hava, deniz ve kara birlikleriyle yaptığı saldırılarda 5 binden fazla evi tamamen yıkmış ve 20 bin evi de kullanılamaz hale getirmişti.


Kaynak:
Bu haber toplam 832 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri