Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Misket bombası karşıtı sergi

13 Aralık 2008 / 15:23
Hedefi siviller olan misket bombalarını yasaklayan uluslararası sözleşmeyi onaylamayan devlet protesto ediliyor.Protesto amacıyla İstanbul’da fotoğraf sergisi açıldı
Mayınsız Bir Türkiye Girişimi, misket bombalarının kullanımı, üretimi ve stoklanmasının engellenmesini öngören ve Oslo’da 3-4 Aralık’ta imzaya açılan uluslararası sözleşmeye imza koymayan Türkiye’yi protesto etmek amacıyla İstanbul’da fotoğraf sergisi açtı.

Taksim İstiklal Kitabevi’nde önceki gün açılan sergi 17 Aralık’a kadar gezilebilecek. Norveç’in başkenti Oslo’da bir araya gelen ülkelerden 94’ü, misket bombalarını yasaklama sözleşmesini imzaladı. Sözleşmeyi imzalamayanların arasında ABD, Rusya gibi ülkelerin yanında Türkiye de bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti, sözleşmeyi imzalamama gerekçesini, Mayın Yasaklama Anlaşmasını kabul etmesine rağmen halen mayınlarını temizleyememesi ve stoklarında misket bombalarının bulunmasına rağmen bu bombaları kullanmaması olarak gösterdi. Mayınsız Bir Türkiye Girişimi’nin düzenlediği sergide, başka sivil toplum kuruluşlarının fotoğrafları da yer alıyor.

DEVLET YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMİYOR

Toprağa döşeli mayınlardan arınmak amacıyla Ottowa Sözleşmesi’ne Yunanistan ile birlikte 25 Eylül 2003 tarihinde imza atan Türkiye, sözleşmeden doğan yükümlülüğünü yerine getirmiyor. Verilere göre Ardahan’dan Hakkari’ye, Şırnak’tan Hatay’a kadar Irak, İran ve Suriye sınırına gömülü bir milyona yakın ve imha etmesi gereken 2 milyon 700 bin mayın bulunuyor. Türkiye, mayınları temizleme işine başlamadığı gibi stokunda bulunan mayınları da imha etmiyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 946 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri