Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekonu Bu Mektup Başlatmış

09.06.2009 12:08
Ergenekon terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturmanın fitilini 2002 yılında MİT’e gönderilen iki sayfalık ihbar mektubu ile 6 CD’nin ateşlediği ortaya çıktı.
Star'ın haberine göre kendisini polis olarak tanıtan bir kişi, Tuncay Güney’in o dönem İstanbul Organize Şube’de verdiği ifadeleri ve evinden çıkan belgeleri gördüğünü belirterek ‘Çok düşündüm ama içinden çıkamadım’ diyerek MİT’e ihbar mektubu yazdı. Belgelerin içinde bulunduğu 6 adet CD’yi de mektupla birlikte MİT’e gönderdi. Bunun üzerine Ergenekon’la ilgili çalışmanın başlatıldığı belirlendi. CD’ler ile mektubu MİT’ten isteyen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, naip hakime inceletti. İhbar mektubu mahkeme heyeti tarafından incelendikten sonra dün sanık avukatlarına dağıtıldı.

ASKERİ KİMLİĞİ KULLANIYOR

Tuncay Güney’in belgelerinde ‘Ergenekon’ diye birşeyden bansedildiğini anlatan kişi ‘Ama ne hikmetse kimse bu mesele ile uğraşmıyor. Adam memlekette Anayasal düzeni yıkmak gibi bir faaliyetin içinde’ ifadelerine yer verdi.

‘Bu zihniyet, asker kimliğini de kullanarak kendi etrafında belli sivil menfaat odakları oluşturmuşlar. Bu çerçevede ‘devlet - millet için’ diyerek birbirlerini besliyorlar’ denilen mektupta ‘Çok düşündüm bu işin içinden çıkamadım. Bu itiraf ve belgeler, ifadeler, bizlerin elinde ancak polis olarak bir şey yapamıyoruz, yapmıyorlar, yapılmıyor. Uzun zamandan beri birinin bu işin önemini anlayacağını düşündüm ancak nafile. Bu nedenle sizlere CD yedeklerini gönderiyorum. (...) Lütfen bu gönderdiğim CD’leri çok iyi inceleyin.’

PKK’DAN HİÇBİR FARKI YOK

‘İnanın, PKK, DHKP-C veya Hizbullah’tan hiçbir farkları yok’ denilen mektupta ‘Veli Küçük, Sedat Peker ve Deniz Kuvetleri ile ciddi diyalogları var. Diğer taraftan jandarmanın organize ettiği siteyi Sedat Peker sahipleniyor. Çok düşündüm. İşin içinden çıkamadım’ denildi.

Bu haber toplam 6992 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri