Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Astsubaylıktan MİT'in Tepesine

18.04.2010 12:44
MİT Müsteşar Yardımcılığı’na, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı yapan Hakan Fidan atandı. Peki kim bu Fidan?

MİT Müsteşar Yardımcılığı’na, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı yapan Hakan Fidan atandı. Fidan, 15 yıl astsubay olarak görev yaptığı TSK’dan ayrıldıktan sonra 4 yıl süreyle Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı görevinde bulunmuştu.

Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşar Yardımcılığı’na, 2,5 yıldır Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı yapan Hakan Fidan Atandı. 15 yıl astsubay olarak görev yaptığı TSK’dan ayrıldıktan sonra bürokraside hızla tırmanan Fidan’ın Mayıs ayında emekliye ayrılacak olan Emre Taner’in yerine MİT Müsteşarı olması bekleniyor. Son olarak ABD’de yapılan Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde Başbakan Tayyip Erdoğan ve Türk heyetine teknik konulardaki rehberliği nedeniyle “nükleer şerpa” olarak adlandırılan 42 yaşındaki Fidan, müsteşar olduğu takdirde MİT’in en genç patronu olacak.

1968 yılında Ankara’da doğan Fidan, 1986-2001 yılları arasında 15 yıl süreyle astsubay rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yaptı. Ordudan ayrıldıktan sonra çeşitli büyükelçiliklerde görev yapan Hakan Fidan, 14 Kasım 2007 tarihinde dış politika ve uluslararası güvenlik konularından sorumlu Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı. Dönemin Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na bölgesel temaslarda eşlik etti. TİKA Başkanlığı döneminde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olan Abdullah Gül ile yakın çalışma içinde olan Fidan’ın, Müsteşar Yardımcılığı sırasında da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın pek çok yurtdışı gezisine ve yabancı devlet adamları ile görüşmelerine katıldığı ifade ediliyor. Abdullah Gül’ün Çankaya Köşkü’ne çıkması üzerine bir ara Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği için de adı geçen Fidan, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevini yürütürken 2008 yılı Kasım ayında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine ve Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliğine getirildi.

Dışarıdan ikinci müsteşar

MİT Müsteşarlığı’na getirilmesine kesin gözüyle bakılan Fidan, bu göreve atanırsa büyükelçi iken MİT Müsteşarlığı’na getirilen Sönmez Köksal’dan sonra dışardan teşkilatın başına gelen ikinci isim olacak.

İlk sivil Sönmez Köksal’dı

MİT Müsteşarlığı’na kuruluşundan 1992 yılına kadar korfeneral rütbeli subaylar getiriliyordu. Son olarak korgeneral rütbesindeki Teoman Koman bu göreve getirilmişti. Bu gelenek, büyükelçi Sönmez Köksal’ın MİT Müsteşarı olmasıyla sona erdi.

MGK’da kesinleşecek

Görev süresi 27 Mayıs günü sona erecek olan MİT Müsteşarı Emre Taner’in yerine geçecek yeni isim 29 Nisan günü yapılacak MGK toplantısında kesinleşecek. MGK’da, Cumhurbaşkanı, Hükümet ve askeri kanadın yapacakları değerlendirmenin ardından MİT Müsteşarı kararı da kesinlik kazanacak.

Müsteşarların 68 yaşın sonuna kadar görev yapabilmelerini öngören yasaya göre görev süresi iki kez 6’şar ay uzatılan 68 yaşındaki Emre Taner, 15 Haziran 2005 tarihinden bu yana, MİT Müsteşarlığı görevinde bulunuyor.

43 yıldır teşkilatta görev yapan Taner’in yaş haddini doldurması nedeniyle yerine gelecek isim, 2937 sayılı MİT Kanunu’na göre atanacak. Atama MGK’da görüşüldükten sonra Başbakan’ın inhası ve Cumhurbaşkanının onayı ile yapılıyor.

TİKA’daki hizmetleri takdir topladı

Hakan Fİdan, 1986-2001 yılları arasında astsubay rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yaptı. Almanya’daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahı’nda yurt dışı görevinde bulunan Fidan, ordudan ayrıldıktan sonra Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde kıdemli siyasi ve ekonomik danışman olarak çalıştı. University of Maryland University College’den Yönetim ve Siyaset Bilimi üzerine lisans dereceleri alan Fidan, Bilkent Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Fidan’ın master tezi, “Dış Politikada İstihbaratın Rolü”, doktora tezi ise, “Bilgi Çağında Diplomasi: Enformasyon Teknolojilerinin Uluslararası Antlaşmaların Doğrulanmasında Rolü” konusunda oldu. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (Viyana), Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü (Cenevre) ve Verification Technologies Research Center’da (Londra) akademik araştırmalarda bulundu. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde dersler verdi.

2003-2007 yılları arasında, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı yapan Fidan, TİKA’nın yurtdışındaki faaliyetleri ile Türk dış politikasının etkin yürütülmesine katkı verdi. Fidan’ın TİKA başkanlığı döneminde Türkiye, OECD nezdinde ’donör’ (yardım veren ülke) sıfatını kazandı. Hakan Fidan’ın, başında bulunduğu TİKA’nın yaptığı başarılı hizmetlerini anlattığı bir MGK toplantısında, asker üyelerin de takdirini kazandığı belirtiliyor.  (Vatan)

Bu haber toplam 6204 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri