Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mobese sistemini polis ihraç etmeye başladı

02 Haziran 2008 / 11:35
Tamamen yerli imkânlarla kurulan Mobese sisteminin başarılı neticeler vermesi üzerine polis ihracata etmeye başladı.
İstanbul polisi, şehri elektronik gözlerle takip sistemi Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (Mobese)'nu yurtdışına da ihraç edecek.

Tamamen yerli imkânlarla kurulan teknolojinin ihracı ise polis derneği bünyesinde faaliyet gösteren bir şirket aracılığıyla gerçekleştirilecek. İlk olarak İstanbul'daki sistemin Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e kurulumu için mutabakata varıldı. Kazakistan'la yapılan temaslar da olumlu geçti. Sistem dış ülkelere ihraç edilirken, İstanbul'da yüklenici olarak çalışan Türk firmalarına da yurtdışında iş imkânı ortaya çıktı. Sistemi sürekli olarak geliştiren İstanbul polisi, bugünlerde şehri sokak sokak gösteren navigasyon cihazlarını da kullanmaya başladı.

TÜRK POLİSİ, MOBESE'Yİ BİŞKEK' DE KURACAK

MOBESE-NAVİ ile 2 bin mobil ekip, şehri avucunun içine alan cep bilgisayarı ile uygulama yapıyor. Sahada çalışan ekipler bu sistem üzerinden sevk ve idare edilirken aynı zamanda haberleşiyor. Cep bilgisayarıyla Polnet'e bağlanan polis, GBT (Genel Bilgi Tarama) ve infaz ile plaka sorgularını yapabildiği sistem sayesinde aranan kişileri karakola götürmeden o anda yakalayabiliyor. Polnet sorgu programı yazılımını emniyet kendi gerçekleştirdi. 2 bin ekibi harita üzerinde eşzamanlı olarak önünde gören merkez, olay yerine en yakın ekibi sevk ederek daha etkili ve çabuk müdahale yeteneği kazandı.

Sahada çalışan ekipler hem merkez ile hem de kendi aralarında yazılı olarak GPRS üzerinden haberleşiyor. Böylece öteden beri kullanılan telsiz konuşmaları devre dışı kalıyor. Durum böyle olunca bir polis şefi, "Artık telsiz dinleyen gazetecilerin polisten önce olay yerin ulaşması mümkün olmayacak." dedi.

Telsiz ses kayıtları tutulmazken, mesajla yapılan haberleşmelerin kaydı otomatik olarak arşivleniyor. Suç ve suçlunun takibi, ihbarların kayda geçmesi açısından yazılı kayıtlar önemli. Polisin, "Ben telsizden gelen sesi duymadım" deme ihtimali ve mazareti tarih oluyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 1142 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri