Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkçe SMS'te kritik nokta

20.05.2009 13:00
Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD), Türkçe cdesteği zorunluluğunun, 1 Temmuz 2009 tarihine kadar ithalatı gerçekleştirilmiş cihazların piyasaya arzını ve satışını etkilemediğini açıkladı
Yeni Şafak, iç piyasada Türkçe SMS desteği bulunmayan cihazların, stoklar tükenene kadar satılmaya devam edeceği konusunda okurlarını uyarıyor.

“Kısa Mesaj Hizmetlerinde Türkçe Karakter Kullanımına Dair Yönetmelik” 16 Mayıs 2009 Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanarak 1 Temmuz 2009'dan geçerli olmak üzere yürürlüğe girmişti.


Konuyla ilgili Yeni Şafak'a açıklama yapan Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD), daha önce uygun şartların oluşmadığı dikkate alınarak sektörden de gelen talepler doğrultusunda iki kez ertelenen düzenleme ile 1 Temmuz 2009 tarihinden itibaren Türkçe karakterli harflerin kullanımını desteklemeyen cihazların ithalatına izin verilmeyeceğini bildirdi.


Açıklamada düzenlemenin, tüketici nezdinde gerek kullanımdan gerekse ücretlendirmeden kaynaklanan önemli bir sorunu ve mağduriyeti tamamen bertaraf etmekte olduğu ifade edildi.


Kısa mesajlarda Türkçe karakterli harflerin Uluslararası GSM Alfabesi'nde tanımlanmamış olmasından kaynaklanan ve kullanıcının Türkçe karakterli harfleri kullandığı için fazla ücret ödemesine yol açan bu sorunun, çözüm süreci içinde işletmecilerin destekleri ile geçici olarak bertaraf edildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:


"Erteleme süreci içinde önemli sayıda üretici ve ithalatçının da cihazlarda Türkçe karakterli harflerin kullanımını sağlayan gerekli çalışmaları tamamladıkları gözlemlenmektedir.


Düzenlemede dikkat edilmesi gereken husus; yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Türkçe karakterli harflerin kullanımını desteklemeyen cihazların ithalatına izin verilmeyecek olmasıdır. 1 Temmuz 2009 tarihine kadar ithalatı gerçekleştirilmiş cihazların piyasaya arzını ve satışını etkilememektedir."

Bu haber toplam 1264 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri