Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Monaray metrobüsü sollayacak

05.03.2009 15:06
Toplu ulaşımda yeni gözde metrobüs. Ama Kocaeli'de hizmete girecek olan Monoray, metrobüsü unutturacak gibi.
İstanbullulura büyük bir kolaylık ve zaman kazandıran metrobüs projesi toplu ulaşımın yeni gözdesi oldu. Tercihli yol üzerinden trafiğe takılmadan konforlu bir şekilde yolcu taşıyan metrobüsü, hem teknolojik hem de hız konusunda geride bırakacak yeni ve farklı bir proje Kocaeli'de hizmete girecek. Bunun adı Monoray. Gidiş ve geliş olarak havadan kolonlar üzerinde hareket eden bu araçlar hem çevre hem de işgal ettiği alan bakımından metrobüsten çok daha avantajlı. İstimlak sorunu da olmayan bu taşıtlar elektrikli olduğu için de çevre dostu. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu 2010'da hizmete sokmayı planladıkları monaray projesini Haber 7'ye anlattı. 5 yıllık belediye başkanlığı görevinden sonra partisi tarafından yeniden aday gösterilen Karaosmanoğlu ile monorayın dışında yaptıklarını ve yapacaklarını da konuştuk.

İşte röportajımızın ilk bölümü....

Monoray ile başlamak istiyorum. Türkiye şu sıralarda İstanbul’da hizmete giren metrobüsü konuşsa da Kocaeli “Monoray” projesi ile toplu taşımada yeni ve çok farklı bir teknolojiye hazırlanıyor…
Kocaeli’nin en önemli problemlerinden biri trafik… Beraberinde gelen şehir içi toplu ulaşım. Nüfusu hızla artan sanayi kenti yoğunda göç alıyor. Bundan dolayı bugün sorun olmaya başlayan ulaşım gelecekte daha büyük sorun olacak. İstanbul örneğinde görüyoruz. Büyük kentlerin en büyük sorunudur ulaşım. Bununla ilgili şimdiden bizim adım atmamız lazım. Mevcut karayolları şehir içi yolları ulaşımı özellikle toplu ulaşımı yeterli olmuyor. Bütün dünyada bunun örneği var. Onun için raylı sistem hem ekonomik hem sağlıklı hem güvenli sistemlerden biri.

Ama Türkiye’de Moronay yok. İlk olacak. Biraz anlatır mısınız?
Monoray Türkiye’de yok. Metro yer altında da olabilir yer üstünde de olabilir. Monoray bunun direkler üzerinde gideni. Yani aşağıda karayollarının kesiştiği noktada üstten gidiyor. Direkler üzerinden raylı sistem. Kazıkların üzerinde kurulu bir şekilde gidip geliyor. Altından istediğin gibi geçebiliyorsun.

Monoray nasıl çıktı ortaya? Kimin projesi?
Dünyada örnekleri var. Mesela Japonya’da var. Bizzat gördüm bindim. Çok güzel. Fakat birinci derecede ağırlıklı taşıma sistemi metrodur. Bu daha lokal yani ikinci derece de taşıma sistemi olarak kullanılıyor. Şehir içinde daha uç noktalara ulaşımda kullanılacak. Bizim içinde metro sistemi kurulana kadar raylı sistem olarak kullanılacak. kullanılır.

MONORAYIN DEMO FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

Toplu ulaşımda ne tür faydaları var?
Monoray’ın birçok faydaları var. Elektrikle çalıştığı için çevreye hiçbir zararı yok. Yerde bir kesişmesi yok gayet güvenli. Akışkan, dakik olarak rahatlıkla gidebilir. Bir kaptan 200 -300 kişiyi bir anda taşıyabilir. Bu yönden de ekonomikliği var. İstimlâk problemleri pek fazla olmaz. Yol üzerinden rahatlıkla gidebilirsiniz. Çok faydaları var.

Kocaeli Monorayla ne zaman tanışacak?
Ön çalışmalarımızı bitirdik. İstanbul Teknik Üniversite’nden hocalarımızla çalışıyoruz. Şimdi proje safhasına gidiyoruz. Tabi bununla ilgili ulaştırma bakanlığından gerekli müsaadeleri alıyoruz. Yani 2009 yılında bunun temelini atıp 2010 ‘da bunu gerçekleştirmiş olacağız.

"Yap işlet devret" modeli mi olacak? Belediyenin kendi imkanlarıyla mı yapılacak?
Büyük ihtimalle “yap işlet et şeklinde” düşünüyoruz.. Talipli olan şirketler var. Görüştüğümüz şirketler var. Biz bütün şartları ortaya koyacağız ve istekli olan firmaları davet edeceğiz.

MONORAY İZMİT'TEN BÖYLE GEÇECEK / VİDEO

Kocaeli karadan toplu ulaşımda monorayla çözecek. Bununla birlikte sanayinin kalbi olan bu ilde sivil havalimanı yok. Bununla ilgili projeniz var mı?
Havalını bizim en büyük sorunlarımızdan. Kocaeli gibi gelişmiş bir sanayi kenti için önemli. Bizim en yakın Sabiha Gökçen Havaalanı. İl sınırlarımızda olmasa da bizim için çok faydalı bir nokta. Özellikle Gebze ilçemize 10 kilometre yakınlıkta.

Kocaeli Sabiha Gökçen’i mi havaalanı olarak kabul edecek?
Hayır. Biz kendi il sınırlarımızda olan Cengiz Topel Askeri Hava Üssü’nü sivil havacılığa açacağız.


Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, editörümüz Ersin Çelik'in sorularını yanıtladı. 5 yıllık icraatlarını anlatan Karaosmanoğlu seçilirse neler yapacağını da açıkladı...

Ne zaman olacak bu?
Cengiz Topel’in sivil havacılığa açılmasıyla ilgili çalışmalarımızda son noktaya gelindi. Protokoller yapıldı. Ben inanıyorum 2009 yılında bununla ilgili çalışmalar biter. Zaten terminali de yapılmıştı. Yani önceki dönemlerde yapılmıştı biraz tahrip oldu. Havaalanının pistin genişlemesiyle büyümesiyle ilgili zaten çalışmalar devam ediyor. Cengiz Topel Havaalanı, Kocaeli’nde hem askeri hem sivil pisti ortak kullanılabilir. Diyarbakır’da ve diğer birçok şehirde olduğu gibi bu şekilde askeri havaalanında sivil havacılığa açıyoruz. Kocaeli’nin önemli kazancı olacak.

Belediye başkanlığınızda 5 yıllık süreç bitti. Kocaeli’nde neler yaptınız bu zamana kadar?
Göreve geldiğimizde Kocaeli’nin çok büyük sorunları vardı. Bu sorunları halletme yolunda en önemli adımı 2004 yılında attık. Hükümetimiz attı daha doğrusu bu adımı. İzmit küçük bir belediyeydi. Şimdi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi oldu. Şuan da Kocaeli’nin tüm sınırları köyler, beldeler hepsi Kocaeli Büyükşehir sınırları içerisine alındı. Yani sorumluluk alanımız köyleri de kapsayacak şekilde ilin tamamını kapsadı.

Bu neler kazandırdı kente?
İlçe ve belde belediyelerinin sorumlulukları azaldı. Kocaeli’nin tamamı tek elden alt yapısı yapıldı. Eskiden her beldenin 45 belediye vardı 45 belediyenin ayrı ayrı su şebekesi ayrı ayrı kanalizasyonu ayrı ayrı arıtması vardı. Şimdi bütün bu alt yapı tek elden koordine ediliyor. Ama en önemlisi, bence belediyecilikte de bir milattır. Kocaeli’nin planını bitirdik. Bir kentin planı yoksa o kent gelecekte ufuk çizemez. Bir kere imar planını yaptık. Çevre düzeni planımızı bitirdik. Bunlar şehirleşme adına çok önemli. Bu olmasa hiç bir şey yapılmaz. Şuanda kaldı uygulamak. Onları da hızlı şekilde devam ediyoruz. Türkiye’de ilk defa bir ilin tamamı planlanmış oldu. Bir metrekare bile belirsiz yerimiz yok.

Ölmek bedava, yaşamak borçla
Bir şehir düşünün... Türkiye'nin en borçlu şehri. Hem de 100 yıl bitmeyecek borç. Ama burada ölmek, zengin, fakir, din ayrımı yapılmadan her şeyi ile bedava.

Kocaeli’de ciddi anlamda bir çevre değişimi göze çarpıyor. Neler yapıldı?
Kocaeli’nde en büyük değişim çevre yönüyle olmuştur. Mesele İzmit Körfezimiz hayat buldu. Kokuyordu. Lağım çukuruydu. Atık sular körfeze döküldüğü için körfezde hayat bitmişti. Ama şimdi 4 yıl geçti. Biz yüzme kurslarına başladık orada. Akvaryum oldu. Binlerce insan oltayla balık tutuyor. Deniz hayat buldu. Çok büyük felaketi önlemiş olduk. Sahil planını yaptık yüzde 60’ını bitirdik yüzde 40’ını da 2010 yılında bitireceğiz. Kocaeli’de bizim sınırlarımızda İzmit körfezi sınırlarındaki tüm sahilleri pırıl pırıl oluyor. Arada boşluklar var onları da bitirdiğimizde dünyanın en güzel yeri olacak. Kocaeli sınıf atladı.

“Kocaeli sınıf atladı” dediniz ama 10 yıl önce şehir Marmara Depremi ile adeta yıkıldı. Aradan geçen zamanda şehir bu yıkım izlerini silebildi mi? Belediye olarak siz neler yaptınız?
Depremin izlerini fiziken depremin izlerini sildik. Ama sosyal ve psikolojik silinmeyen ve silinmesi imkansız izler var. Annesini kaybetmiş çocuklar, sakat kalmış insanlar, malını mülkünü her şeyini kaybetmiş insanlar var. Bunları unutmuş değiller. Rehabilitasyon çalışmaları yıllardır devam ediyor. Kentin bu anlamda fiziken iyileştirme alt yapısını çevresini iyileştirme bir bakıma onlara da faydalı oluyor. Yeni yaptığımız konutlar bütün hepsi depreme dayanıklı. Kim nerede ne konut yapıyorsa kontrol ediliyor. Deprem yönetmenliğine uygun yapılıyor.

5 yıllık süreçte tüm hedeflerinizi gerçekleştirdiniz mi?
Allah’a şükür gerçekten hedeflerimizi dörde katladık. Yani insanların hayal edemeyeceği şeyler yaptık. Sadece vaat ettiklerimizi değil hiç vaat etmediğimiz, dile getirmediğimiz hizmetleri de yaptık.

Örnek verir misiniz?
Öyle şeyler yaptık ki kimse vaat etmemiş. Mesela, Kandıra’ya doğalgaz getirdik. Doğalgaz, şehirleşme adına çok önemli bir göstergedir. Şimdi Kandıra’da köylerde bile doğalgaz var.
Kandıra bizim şehir merkezimize 50 kilometre uzaklıkta çok şirin bir Karadeniz sahil kenti. Belediye başkanı da anamuhalefet partisi CHP’den. Ama hizmet götürme konusunda bir adım geri atmadık. Şimdi burada arıtma tesisi yapıyoruz. Hem içme su hem atık su tesisi yapıyoruz. Kandıra’da baraj yapıyoruz.Yuvacık Barajından oraya su götürmektense orada kendi kaynak sularından önlerinde baraj yapıyoruz. 2010 yılında inşallah bitireceğiz. Çöp aktarma istasyonumuzu yapıyoruz.

En çok beğendiğiniz proje, hizmet hangisi?
Vatandaşın en çok not verdiği projeler çevre düzenlemelerimiz, kavşaklarımız, parklarımız, yeşil alanlarımız, ağaçlandırmalarımız çok benimsendi. İtfaiye hizmetlerimizden, cenaze hizmetlerimiz Türkiye’de örnek olacak şekilde. Burada ölmek bedava. Cenazeniz var bizi arıyorsunuz geliyoruz, alıyoruz mevtayı. Yıkanması, kefenlenmesi, mezar kazması, gömüsü dahil, elinizi sıcak sudan soğuk suya sokmuyorsunuz. Bir kuruş para almadan belediye oalrak biz yapıyoruz. İster zengin ister fakir, fark etmez. Çok büyük memnuniyetlik var. Bize de maliyeti yok. Kimse kefen parasını yastık altına koymasın.

Şehirde dolaşırken birkaç kişi ile konuştum En çok "annelere süt yardımı" hizmetinizi dile getirdiler. Nedir bu hizmet?
Evet belediye olarak annelere süt yardımı yapıyoruz. Hamileliğin 6’ıncı ayında başlıyoruz doğumdan sonra da 4 ay devam ettiriyoruz. Sosyal bir proje bu… Bütün annelere, zengin fakir ayırt etmeden veriyoruz. Her anneye ayda 12 litre süt veriyoruz. Sağlık ocağımızla Sağlık İl Müdürlüğümüzle birlikte yapıyoruz bu hizmeti. Hamile anne sağlık ocaklarına gidiyor. Orada doktorlar kontrolünü yapıyor. Hemşireden çekini alıyor. Gidip marketten sütünü alabiliyor. Bu 5 yıldan beri devam eden bir projemiz. (Sürecek)
Kaynak:
Bu haber toplam 7146 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri