Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MSB'nin dev bütçesi

10.11.2009 11:33
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bakanlığının 2010 yılı bütçesinin 15 milyar 118 milyon lira olduğunu açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı bütçesi 15 milyar 118 milyon lira

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bakanlığının 2010 yılı bütçesinin 15 milyar 118 milyon lira olduğunu açıkladı. Gönül, bütçenin azami tasarruf prensibiyle hazırlandığını kaydetti. Türkiye'nin güvenliğine yönelik en önemli tehdidin PKK terör örgütü olduğunu ifade eden Gönül, “Terör örgütünün insanlık dışı eylemlerine karşı başta Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere tüm güvenlik güçlerimizin Hükümetimizin ve konu ile ilgili tüm kurumlarımızın kararlı tutumunun sonuna kadar devam edeceğini özellikle belirtmek isterim.” dedi.

 

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın bütçesini sunan Bakan Gönül, bütçenin Orta Vadeli Program ve enflasyonla mücadele programı çerçevesinde kamu açıklarının sınırlı bir boyuta tutulması amacıyla alınan tedbirlerin gerektirdiği yönde hazırlandığını dile getirdi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin zorunlu ihtiyaçları ile uluslar arası ekonomik ve siyasal durumun da dikkate alınarak bütçenin düzenlendiğini söyleyen Gönül, “Azami tasarruf prensibiyle hazırlanmıştır.” dedi. Afganistan'a TSK'nın yaptığı yardımları anlattı. Gönül, TSK tarafından Afganistan'a Ekim 2009 itibariyle 60 milyon dolar yardımda bulunulduğunu dile getirdi.

 

SAVUNMA SANAYİ CİROSU 2,3 MİLYAR DOLAR

 

Savuma Sanayi Müsteşarlığı'nın bütçesini sunuşu sırasında savunma sanayi cirosunun bir önceki yıla göre yüzde 15 artarak 2,3 milyar dolara ulaştığını söyleyen Gönül, savunma ve havacılık ihracatının 800 milyon dolara yaklaştığını belirtti. Bu yıl içinde Bileşik Arap Emirlileri'ne 34 sahil güvenlik botu ve stabilize silah satışı, Güney Kore'ye Elektronik Harp Eğitim Merkezi satışı, Pakistan ile F-16 modernizasyon projesi gibi önemli projelere imza atıldığını vurguladı.

 

Savunma Sanayi Müsteşarlığı için 2010 bütçesinin 29 milyon 252 bin lira olduğunu dile getiren Gönül, teklif edilen bütçenin büyük bölümünün müsteşarlığın personel giderleri ile yönetim faaliyetleri için gerekli malzeme ve hizmet alımlarını karşılamaya yöneliktir.” diye konuştu.

 

Savunma sanayince yürütülen projelerden örnek sunan Bakan Gönül,

 

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın ihtiyaçları çerçevesinde TUSAŞ tarafından modernize edilen Yarasa helikopterlerin teslimatlarına başlandığını kaydetti. Gönül, ATAK helikopterinin uçuşunun da 2009 Ekim ayında başarıyla yapıldığını dile getirdi.

 

MKA'NIN İHRACATI 90 KAT ARTTI

 

Makine Kimya Enstitüsü'nün bütçesini anlatırken, Kurum'un alınan tedbirler sonucu 2005 yılındaki 2,5 milyon dolarlık ihracatının bu yıl Ekim ayı itibarıyla 92,5 milyon dolara çıktığını ifade etti.

 

Konuşmasının son bölümünde bakanlığının bütçesinin özetini veren Gönül, bütçenin yüzde 42'sinin personel giderlerinden, yüzde 8,4'ünün sosyal güvenlik kurumları, yüzde 47,5'inin mal ve hizmet alım giderleri yüzde 1,1'ini cari transferler ve binde 3'ünün sermaye giderlerinden oluştuğunu dile getirdi. Gönül, “Mal ve hizmet alım giderleri kapsamında 7 milyar 129 milyon liranın yüzde 50'si TSK personelinin barınma, beslenme, giyim gibi yasalarla belirlenmiş yasal istihkakları ile akaryakıt, yakacak, taşınma, ulaşım gibi tüketim mal ve hizmet alımlarına, yüzde 50'si ise stratejik hedef planı 2010 yılı programı modernizasyon ihtiyaçlarına planlanmıştır.” diye konuştu.

Bu haber toplam 4672 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri