Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mübarek'in tek sorunu; HAMAS

19 Ocak 2009 / 21:41
Mısır cumhurbaşkanı, Hamas'ın sözde ateşkesi uzatmayarak İsrail saldırılarına açık davetiye sunduğu iddiasında.
Mısır cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, geçen ay sona erdiğinde ateşkesi uzatmayarak Hamas'ın İsrail saldırısını davet ettiğini iddia etti.

Kuveyt'te düzenlenen Arap liderleri zirvesinde konuşan Mübarek, "Ateşkesi uzatmak için Mısır'ın yaptığı çabaları ve uyarılarımızı biliyorsunuz. Grupların ateşkesi uzatmayı reddetmesi İsrail saldırısına açık bir davetiye sundu." diye konuştu.

Hamas grubundan daha önce yapılan açıklamalarda, ateşkes döneminde İsrail'in ateşkes şartlarına uymadığını, suikastlerine ve bombardımanlarına devam ettiğini, sınırlarını kapattığına dikkat çekerek böyle sözde bir ateşkesi yenilemenin bir manası olmadığını belirtmişlerdi.

Ekonomi konusunda yapılan Arap zirvesinde, İsrail'in Gazze'de 3 hafta devam vahşeti gündeme damgasını vurdu.

Filistinliler arasında bir uzlaşmanın sağlanması için Mısır'ın "çabalarına" devam edeceğini kaydeden Mübarek, "Filistin birliği olmadan Gazze'de istikrar sağlanmayacak. Yeniden inşa olmayacak. Ambargo sona ermeyecek." dedi.

Mübarek, işgale karşı direnmenin meşru olduğunu fakat kazanç ve kayıpların da düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Mübarek ilk saldırılar sırasında da HAMAS'ı suçlayarak, 'herşeyin sorumlusu HAMAS'tır' demişti.

Uzmanlar, Hüsnü Mübarek'in HAMAS karşıtlığının, HAMAS'ın organik ilişkide olduğunu düşündüğü ve kendisinin de en büyük ve önemli muhalifi Müslüman Kardeşler karşısındaki acziyetine bağlıyorlar.

Batı kaynakları dahi, bugün ülkede serbest seçimler yapılması halinde, Müslüman Kardeşler'in Mübarek karşısında çok ezici bir üstünlük sağlayacağını düşünüyorlar. Mübarek, göstermelik seçimlerde bile çok sayıda milletvekilliği kazanan Müslüman Kardeşleri, sürekli üzerlerinde baskı kurarak ve hapse göndererek kontrol etmeye çalışıyor.
Dünya Bülteni/ Haber Merkezi
Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri