Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mudilere rahat olun çağrısı

03 Ekim 2008 / 14:32
Hükümet, küresel mali krizin Türkiye'ye yansıması konusundaki iyimser tutumunu sürdürüyor. Erdoğan krizi değerlendirdi.
Başbakan Erdoğan, başta bankacılık olmak üzere ekonomik yapının sağlam olduğunu belirterek, Türkiye'nin, krizden en az etkilenen ülke olacağını söyledi.

Hükümet, küresel mali krizin Türkiye'ye yansıması konusundaki iyimser tutumunu sürdürüyor. Türk Lirası olarak dolaşıma girecek yeni banknotların tanıtımına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin krizden en az etkilenen ülke olacağını söyledi.

Erdoğan şunları söyledi: “İnanıyorum ki biz bundan en az etkilenen ülke olacağız. Türkiye devam etmekte olan küresel krize sağlam ve güçlü ekonomik yapısıyla direniyor. Şüphesiz ki, rehavete kapılmayacağız. Dikkatli olacağız ama bir sıkıntı şu anda söz konusu değil” dedi.

Başbakan Erdoğan, küresel krizin tüm dünyada yükselttiği enflasyonu iç siyasi gerginliklere rağmen kontrol altında tuttuklarını söyledi.

MUDİLERE 'RAHAT OLUN' ÇAĞRISI
Krizin Avrupa bankalarına sıçramasının ardından bazı ülkelerde gündeme gelen mevduat garantisinin genişletilmesi konusunda Türkiye'nin bir sıkıntısı olmadığını belirten Başbakan, mevcut durumun korunmasını esas aldıklarını anlattı.

Dexia ve Fortis Bank'la ilgili olarak Türkiye'de herhangi bir sorun yaşanacağını düşünmediğini belirten Erdoğan, mevduat sahiplerine 'rahat olun' çağrısı yaptı.

Erdoğan, bankacılık başta olmak üzere ekonomik yapının sağlam olduğunu vurguladı ancak ilk kez “dikkatle izliyoruz” dediği alanları da açıkladı. Erdoğan, “Çekler meselesi, bankamatikler, kredi kartları, tüketici kredisi... Bunlar üzerinde daha hassas durmak zorundayız. Buralardan bizlere bir zaaf belirtisi dağılmasını istemiyoruz” diye konuştu.

IMF ile yeni dönemde yürütülecek ilişkilere değinen Erdoğan, “Küresel kriz ortamında bu işi çok dikkatli sürdürmek zorundayız. Öyle sanıyorum ki kısa bir zaman içinde kararı açıklarız” dedi.

DEĞERLİ TL'DEN İFTİHAR EDİYORUM
Türk Lirası'nın değerlenmesinden şikayet eden ihracatçıları yanıtlayan Erdoğan, paranın değerli olmasından yana olduklarını belirtti ve “Yıllardır para değer kaybediyor diye şikayetçiydik. Paranın değerli olmasından şikayetçi olmak yanlış. Paranın değerli olmasından iftihar ediyorum” diye konuştu.

ÖZELLEŞTİRME ŞİMDİLİK RAFA KALKTI
Şu an için Ziraat Bankası ve Halkbank'ta özelleştirmeyle ilgili herhangi bir düşüncelerinin olmadığını kaydeden Erdoğan, “Böyle bir zamanda Halkbank'ta yeni bir özelleştirme akıl kârı değil. Ziraat Bankası'nın özelleştirilmesiyle ilgili bir düşüncemiz yok” dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri