Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Okkan'ın Katiline Müebbet Hapis

08.04.2010 14:31
Gaffar Okkan davasının tkutuklu sanığı Bedran Salamoğlu müebbet hapse mahkum oldu...

Diyarbakır Emniyet Müdürü'yken uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan Gaffar Okkan'ın katili olarak tutklanan Bedran Salamoğlu müebbet hapse mahkum oldu.

Bugünkü duruşmada mahkeme davayı sonuçlandırarak sanık Bedran Salamoğlu'nu müebbet hapse mahkum etti.

Aslında bu mahkumiyet hiç kimseyi tatmin etmedi. Çünkü hiç bir gerçek günyüzüne çıkmadı. Okkan neden öldürüldü, bu suikastte hangi istihbarat birimlerinin eli var, neden hizbullahın üzerine yıkıldı vs..

Soruları daha da çoğaltabiliriz. Ortaya bir tane mahkum konuldu ve "alın size suçlu taşlayın" deniliyor.

Ali Gaffar OKKAN Kimdir ?

Ali Gaffar Okkan, Sakarya ilinin Hendek İlçesinde 1952 yılında doğdu. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji'nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi'nden mezun olarak İzmir İl Emmiyet Müdürlüğü'ne Komiser Yardımcısı olarak atandı.

Bu ilde Emniyet Âmirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı. Bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993 tarihinde 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfî ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Bu arada Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu.

Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu'nun İstanbul Beykoz'daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah'ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı. Kadın polisler Diyarbakır'da ilk kez onun emriyle sokağa çıktılar, trafiği yönettiler. İki küçük otomobil aldı Gaffar Okkan. Mavi-beyaza boyattı. İkişer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobil kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim etti, diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım etti. Havaalanındaki kadın polisler yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yaptı, uçağa kadar götürdü. Havaalanına tekerlekli sandalye aldırdı. Okkan'ın ilklerinden biri de şehrin kritik noktalarına kurdurduğu kameralardı. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları gözlerdi.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası'na seyir hâlinde iken, Sezâi Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflâtun Park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde şehit edildi

Bu haber toplam 1072 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri