Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müfettiş ne talep etti?

15 Ağustos 2008 / 20:06
Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri çöken yurt binası soruşturmasını tamamladı. MEB müfettişi raporunda idari sorumlular hakkında iki talepte bulundu....
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfettişleri, Konya Taşkent'te çöken yurt binası ile ilgili olarak Taşkent İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Hüseyin Erkin ile iki görevliye idari ve disiplin cezası verilmesini, ayrıca bu kişiler hakkında adli soruşturma açılmasını talep ettiler.
Müfettişlerce hazırlanan raporda, Taşkent İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Hüseyin Erkin ile daha önce bu görevi vekaleten yürüten Bozkır İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Erdoğan Dinç ve şu anda Taşkent İlçe Milli Eğitim Şube Müdür Vekili olan Saliha Tüfekçi'nin idari ve disiplin yönünden cezalandırılması istendi.

Raporda, bu üç görevlinin, "Taşkent İlçesi Balcılar kasabasında ruhsatsız olarak faaliyet gösteren erkek öğrenci yurdu ile ilgili olarak gerekli önlemleri almadıkları" gerekçesiyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 125/C-ı maddesine uyarınca "1/30 oranında aylıktan kesme" ile cezalandırılması da teklif edildi.

Müfettiş raporunda, bu görevlilerin "sübuta eren fiilinin yanında kamu yararı ve hizmetin gerekleri açısından yöneticilik görevinin üzerinden alınarak il içinde başka bir görev atanmaları" da önerildi.

Müfettiş raporunda, ilçe milli eğitimde görevli bu kişiler hakkında adli soruşturma açılması için Taşkent Kaymakamlığına başvurulduğu da bildirildi.

Raporda, ayrıca "Suç duyurusu raporunda sorumluluğu tespit edilen Taşkent Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Hasan Üzüm hakkında gerekli inceleme-soruşturma" başlatılması da talep edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri, Taşkent Balcılar Kasabası Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Özel Boğaziçi Ortaöğrenim Erkek Yurdu ile ilgili olarak Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği'nin 9 ve 45. maddelerinde belirtilen nedenlerden dolayı Konya Valiliğince yurdun kapatılması ve yurt personelinin il/ilçe milli eğitim müdürlüğünce verilen çalışma izin onaylarının iptal edilmesini" de teklif ettiler.

Taşkent'te 1 Ağustosta meydana gelen olayda, yurt binasındaki gaz sızıntısı sonucunda patlama olmuş, yıkılan binadaki 18 kişi ölmüş, 27 kişi yaralanmıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1484 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri