Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Muğla'da işçiler böyle kurtuldu

29 Ağustos 2008 / 13:59
Muğla'da çıkan 2 orman yangınında alevlerin arasında kalan işçiler yanmaktan nasıl kurtuldu.
İşte böyle kurtuldular

Muğla'nın Yılanlı bölgesinde çıkan 2 orman yangınında 230 hektar ormanlık alanın zarar gördüğü, yaklaşık 100 bin hektarlık blok ormanın yanmaktan kurtarıldığı bildirildi. Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, Muğla'nın Yılanlı bölgesinde soğutma çalışmalarının aralıksız sürdüğünü söyledi.

Muğla'da bir yılda 248 orman yangın çıktığını belirten Aydın, şöyle dedi:

“Bu yangınlarda 530 hektar ormanlık alan zarar gördü. Önemli olan ne kadar alanın yandığı değil, ne kadar ormanlık alanın yanmaktan kurtarıldığı. Son 2 yangında ekiplerimiz yaklaşık 100 bin hektarlık bir blok ormanı yanmaktan kurtardı. Yangınlar kontrol altına alınmasa yangın, Denizli ve Köyceğiz ormanları istikametine büyüyecekti. Orman yangınları ile mücadele bana göre bir savaştır.”

ALEVLERİN ARASINDA KALAN İŞÇİ

Muğla Orman Bölge Müdürü Aydın, Yılanlı bölgesinde çıkan 2 farklı yangında orman işçilerinin alevlerin arasında kalarak ölüm tehlikesi geçirdiklerini söyledi.

İlk yangında 2 arazözün alevlerin arasında kaldığını, işçileri havadan verdiği talimatlarla kurtardığını ifade eden Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada 2 arazözden birisi tamamen yandı, orman işçileri kurtuldu. İkinci yangında ise yangının önüne geçmek için tepeye çıkan ekibin arka kısmında ve yan tarafında, 3 dakika içinde yeni yangınlar başladı. Alevlerin arasında orman işletme şefleri, teknik elemanlar ve orman işçileri vardı. Bir kısmı güvenli bir bölgeye ulaştı. Alevlerin içinde kalan arkadaşlarımızı helikopterler yardımı ile kurtardık. Alevlerin içinde kalan bir işçi, kazdığı çukura kendisini gömerek alevlerden kurtuldu. Kendisini toprağa gömen işçimizin kolu biraz yandı.”

Orman yangınları ile mücadelenin 3 farklı aşaması bulunduğunu bildiren İbrahim Aydın, şöyle konuştu:

“Bu aşamalar, yangına hazırlık aşaması, yangın anında yapılan mücadele ve yangın sonrasında yanan bölgenin ağaçlandırılması. Yangında zarar gören bölgeleri en kısa süre içinde ağaçlandırıyoruz. Yılanlı yangınında zarar gören yaklaşık 230 hektarlık alanı da yıl içinde ağaçlandıracağız. Yılanlı yangınında zarar gören bölgeye yaklaşık 500 bin fidan dikeceğiz.”

YANAN ARAZÖZLER

Muğla'nın Yılanlı bölgesi Kozağaç mevkisinde alevlerin arasında kalan 10 mühendis ve 40 orman işçisinin suyu bitinceye kadar kullandığı ve alevlerin artması üzerine terk etmek zorunda kaldığı 6 arazöz, kullanılmaz hale geldi.

Bölgede 5 gün yangınla mücadele eden 850 orman işçisi, soğutma çalışmalarını sürdürüyor. Orman işçileri, “5 gündür bölgede alevlerle savaşıyoruz. Ailemizle cep telefonlarının çektiği bölgelerde görüşebiliyoruz. Alevlerin arasında kalan arkadaşlarımız yüreğimizi ağzımıza getirdi” dediler.

Yangına müdahale amacıyla çevre illerden gelen ekiplerin ise gruplar halinde bölgelerine döndükleri bildirildi.

Bu haber toplam 1286 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri