Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Muhabirin vurulma anı

14 Ağustos 2008 / 16:35
Araç kurşunlardan delik deşik oluyor. Türk gazetecilerin vurulma anı kamerada. Bir tanesi keime-i şehadet getiriyor.

Rusya'nın yoğun ateş altına aldığı Gürcistan'daki savaşı görüntülemek için bu ülekeye giden fakat burada askerlerin saldırısına maruz kalan Kanaltürk muhabiri Levent Öztürk ve kameraman Güray Ervin ile NTV ekibinin yaşadığı dehşet dolu dakikaların görüntüleri yayınlandı.

Gürcistan ile Güney Osetya bölgesinde meydana gelen çatışmaları takip ederken uğradıkları saldırıda yaralanan 4 Türk gazeteci dün gece İstanbul'a geldi. Gazetecilerin yaşadıkları dehşet dolu dakikalar ise NTV'de yayınlandı.

NTV muhabiri Cumhur Çatkaya'nın kaydettiği saldırı anının sıcak görüntüleri, dört gazetecinin bir mucize yaşadıklarını kanıtlar nitelikteydi.

KURŞUN YAĞMURU
Güney Osetya bölgesinde araçla ilerlerken bir anda askerlerin yakın mesafeden açtığı ateşin altında kalan gazetecilerin çektikleri görüntülerde aracın camına isabet eden kurşunlar açıkça belli oluyor. Yoğun ateş altında sadece iki gazetecinin yaralanması ise tam bir mucize olarak değerlendirildi.

İlk ateş anında aracı durdurup, iyi olup olup olmadıklarını kontrol eden gazeteciler, kurşunlar üzerlerine yağarken kelime-i şahadet getirdiler.

Aracın içinde kısılıp kaldıkları koku dolu anları kayıt altına alan NTV muhabiri Cumhur Çetinkaya o anı şöyle anlattı; "Yolda ilerlediğimiz sırada ben kayıttaydım. Birden kurşunlar gelmeye başladı. Kameramın arkasına saklandım. 2-3 kurşun kamerama isabet etti"

BAŞINDAN VURULDU
Saldırıda aracın ön koltuğunda oturan ve başından yaralanan Kanaltürk muhabiri Levent Öztürk, "Yaşadıklarımıza takdiri ilahi diyorum. Verilmiş sadakamız varmış. Vurulduktan sonra bilincimizi kaybetmemeye çalıştık. Ne yapabileceğimizi düşündük. Arkadaşlar bana olay yerinde ilk müdahaleyi yaptı" diye konuşurken, dün akşam İstanbul'a getirilen Öztürk'ün yoğun bakımda olduğu ve sol gözünün kapandığı öğrenildi. Öztürk'ün kalıcı görme kaybı tehlikesi ile karşı karşıya olduğu bildirildi.

Saldırı altında kalan bir diğre gazeteci Hilmi Hacaloğlu ise "Saldırı sırasında ben hemen eğildiğimi hatırlıyorum. Ölüme daha önce bu kadar yaklaşmamıştım. Güray gömleğini sallamaya başladı. Press diye bağırmaya başladık. Saldırmak amacıyla orada olmadığımızı anlatmaya çalıştık. Daha sonra bizi hastaneye götürdüler. Hastanede iyi davranıldı. İfademizi aldılar" dedi.Kaynak:
Bu haber toplam 1950 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri