Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Muhsin Başkanı yüz binler uğurladı

31.03.2009 16:35
BBP lideri Yazıcıoğlu, Taceddin Dergahı'nda son yolculuğuna uğurlandı. Meclis'ten tekbir sesleriyle uğurlanan Yazıcıoğlu'nun cenaze namazı Kocatepe'de kılındı. Yüz binler başkente aktı.

Kahramanmaraş'ta düşen helikopterde hayatını kaybeden BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu için ilk tören TBMM'de yapıldı. Cenaze törenine devletin üst düzey isimleri, siyasi parti liderleri, yüksek yargı organlarının mensupları, askeri erkan ve çok sayıda partili katıldı.

Meclis bahçesindeki törenin ardından Yazıcıoğlu'nun naaşı Kocatepe Camii'ndeki cenaze için omuzlara alınarak cenaze aracına taşındı. Yazıcıoğlu'nun naaşı buradaki törenin ardından cenaze namazı kılınmak üzere Kocatepe Camii'ne getirildi. Yazıcıoğlu'nun naaşı omuzlarda taşınarak Kocatepe Camii'nin bahçesindeki musalla taşına konuldu.

Cenaze törenine devletin üst düzey yetkilileri, yüksek yargı mensupları, siyasi parti liderleri, Cumhurbaşkanı Ab dullah Gül Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, TBMM Başkanı Köksal Toptan, CHP lideri Deniz Baykal Rahşan Ecevit, Korkut Eken, çok büyük bir kalabalık topluluk katıldı.

Cenazeye aktılan Cumhurbaşkanı Gül, CHP lideri Deniz Baykal ile bir süre sohbet etti. Yazıcıoğlu'nun cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Barkadoğlu kıldırdı. Türk devletlerinin bayrakları ve Türk devletlerinden getirilen topraklar da tabutunun yanına koyuldu.

Cenaze namazının ardından Yazıcıoğlu'nun naaşı çok yoğun kalabalık arasında sevenlerinin omuzunda BBP Genel Merkezi'nin önüne götürüldü.

BBP Genel Merkezi önünde yapılacak tören sonrasında Yazıcıoğlu'nun naaşı defnedilmek üzere Tacettin Dergahı'nın bahçesine getirildi. Dualar eşliğinde yapılan son cenaze merasiminde zaman zaman izdihamlar yaşandı. Yazıcıoğlu, Taceddin Dergahı'nda son yolculuğuna uğurlandı.

KOCATEPE CAMİSİ'NDEKİ CENAZE TÖRENİ

Helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu için Kocatepe Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Törene, Muhsin Yazıcıoğlu'nun annesi Fidan Yazıcıoğlu, eşi Güleser Yazıcıoğlu, kızı Firuze Yazıcıoğlu, oğlu Furkan Yazıcıoğlu ve aile yakınları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Cemil Çiçek ve Hayati Yazıcı, Bakanlar Kurulunun bazı üyeleri, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, İstanbul Valisi Muammer Güler, Ankara Valisi Kemal Önal, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ATO Başkanı Sinan Aygün, eski DP Genel Başkanı Mehmet Ağar, eski Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, RTÜK Başkanı Zahid Akman, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, emekli Yarbay Korkut Eken, çok sayıda siyasi parti temsilcisi, partililer, Alperen Ocakları üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende, Sivas başta olmak üzere, yurdun değişik yerlerinden otobüs, otomobil ve trenlerle Ankara'ya gelen çok sayıda vatandaş ve partili de hazır bulundu.

-CENAZE NAMAZINI BARDAKOĞLU KILDIRDI-

Yazıcıoğlu'nun cenaze namazını, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu kıldırdı. Bardakoğlu, cenaze defnedilinceye kadar geçen sürenin ibadet süresi olduğunu belirterek, slogan atılmayarak dua edilmesini istedi.

Muhsin Yazıcıoğlu için öğle namazının ardından kılınan cenaze namazına, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Toptan, Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, CHP Genel Başkanı Baykal ile MHP Genel Başkanı Bahçeli de katıldı. Yazıcıoğlu'nun oğlu Furkan Yazıcıoğlu da protokolle birlikte saf tuttu.

Yazıcıoğlu'nun cenazesi namazın ardından tekbirler eşliğinde polislerin omzunda cenaze aracına kadar taşındı. Partililer, Yazıcıoğlu'nun cenazesinin avludan geçişi sırasında kırmızı ve beyaz karanfiller attılar. Yazıcıoğlu'nun cenazesinin üstüne Doğu Türkistan bayrağı da konuldu.

Cenaze, partili ve vatandaşların oluşturduğu kortej eşliğinde camiden BBP Genel Merkezi'ne doğru hareket ederken, aracı takip etmek isteyen partili ve vatandaşlar kısa süreli izdihama neden oldu. Partililerin tekbirleri eşliğinde hareket eden cenaze aracı, kalabalık nedeniyle güçlükle ilerledi.

-YAZICIOĞLU'NUN EVLİLİK TÖRENİ DE KOCATEPE'DE YAPILMIŞTI-

Başbakan Erdoğan, cenaze töreni için geldiği Kocatepe Camisi'nde öğle namazını da kıldı. Camiye giremeyen bazı vatandaşlar da cami avlusunda öğle namazını kıldılar.

Cenazenin kaldırılmasının ardından protokolün bulunduğu bölümde kısa süreli sıkışmalar yaşandı.

Başbakan Erdoğan'ın camiden ayrılışı sırasında bir grup partili ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'' şeklinde slogan attı.

Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan, cenaze töreninden aynı araçla ayrıldı.

Yazıcıoğlu'nun annesi Fidan Yazıcıoğlu ve eşi Güleser Yazıcıoğlu'nun güçlükle ayakta durdukları görüldü.

Bazı partililer yakalarında ''Üşüyoruz Koca Reis'' yazılı Muhsin Yazıcıoğlu fotoğrafları takarken, bazılarında da BBP amblemli siyah kurdeleler dikkati çekti. Partililer, tören süresince tekbir getirdiler.

Parti yöneticileri, yaklaşık 20 yıl önce Yazıcıoğlu'nun, eşi Güleser Yazıcıoğlu ile evlendiği gün Kocatepe Camisi'nde mevlit düzenlendiğini, cenazesinin de bugün aynı yerden kaldırıldığını anımsattılar.

BBP Genel Merkezi önünde toplanan partililer de Kocatepe'deki tören sırasında gıyabi cenaze namazı kıldılar.

Kızılay görevlileri ise cenaze töreni öncesinde cami avlusundaki vatandaşlara küçük kutularla lokum dağıttı.

Polis, cenaze töreni dolayısıyla geniş güvenlik önlemleri alırken, bir helikopter de cami üzerinde güvenlik uçuşu yaptı. Cadde ve sokaklardaki kalabalık nedeniyle protokol, çevik kuvvetin yoğun çabasıyla tören alanına girebildi. Cami çevresindeki yollar da tören dolayısıyla araç trafiğine kapatıldı.

CENAZENİN GETİRİLİŞİNDE KOCATEPE CAMİSİ'NDE İZDİHAM

Helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesi, TBMM'de düzenlenen törenin ardından cenaze namazı için Kocatepe Camisi'ne getirildi.

Kocatepe Camisi'nin merdivenlerinde bekleyen partililer, Yazıcıoğlu'nun cenazesinin bulunduğu aracın üzerine kırmızı karanfiller attı. Kalabalık nedeniyle bir süre araçtan indirilemeyen cenaze, alanın boşaltılmasının ardından alınarak cami avlusuna getirildi.

Protokolün geçişi için açılan polis barikatlarından alana girmek isteyen partili ve vatandaşların aşırı yüklenmesi nedeniyle Kocatepe Kültür Merkezi önündeki güvenlik noktalarında kısa süreli izdiham yaşandı. İzdiham nedeniyle fenalık geçiren bazı vatandaşlar, polis tarafından daha sakin bölgelere alınarak dinlendirildi.

Parti yöneticileri de ses araçlarından partililere ve vatandaşlara sağduyulu davranmaları yönünde çağrıda bulundu.

MECLİS'TEKİ TÖREN

Kahramanmaraş'taki helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu için TBMM'de tören düzenlendi.

Yazıcıoğlu'nun cenazesi, kalabalık bir kortej oluşturularak Meclise getirildi. Cenaze aracı Dikmen Kapısı'ndan Meclise getirildi. Yazıcıoğlu'nun Türk bayrağına sarılı naşının üzeri çiçeklerle süslendi. Cenazenin tören alanındaki yerine konulması sırasında özgeçmişi okundu ve saygı duruşunda bulunuldu.

Cenaze törenine, Yazıcıoğlu'nun annesi Fidan Yazıcıoğlu, eşi Gülefer Yazıcıoğlu, çocukları Furkan ve Firuze Yazıcıoğlu, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bakanlar Kurulu üyeleri, Muhsin Yazıcıoğlu'nun kayınbiraderi olan TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil'in de aralarında bulunduğu TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, eski başbakanlardan Tansu Çiller ve Yıldırım Akbulut, eski TBMM Başkanları Bülent Arınç, Mustafa Kalemli, Ömer İzgi ve İsmet Sezgin, eski ve yeni milletvekilleri, çok sayıda partili ile vatandaşlar da katıldı.

Tören boyunca sandalyede oturan Yazıcıoğlu'nun annesi Fidan Yazıcıoğlu, gözyaşlarını tutamadı. Yazıcıoğlu'nun oğlu Furkan, babasının resmini taşırken, kızı Firuze, karısı Gülefer ve kız kardeşi Mavuş Ocak, tören öncesi taziyeleri kabul etti. 

Törene ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gelirken, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise törenin sonuna doğru protokoldeki yerini alabildi.

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan'ın da katıldığı törene, eski milletvekillerinden Muharrem Şemsek tekerlekli sandalye ile geldi.

Kızılay görevlileri kırmızı yelekleri ile törende yerlerini aldı. Meclis bahçesinde iki ambulans bekletilirken, alınan geniş güvenlik önlemleri çerçevesinde Meclisin üzerinde de bir helikopter tur attı.

TBMM yerleşkesi içinde ve dışında çok sayıda insan Muhsin Yazıcıoğlu'nu son yolculuğuna uğurlamak için büyük bir kalabalık oluşturdu. Cenaze töreninin yapıldığı alandaki merdivenler dahil her yer tıklım tıklım dolarken, protokoldekilerin bu yüzden yerlerini almada sıkıntı yaşadığı görüldü.

MECLİS BAHÇESİ TEKBİR SESLERİYLE İNLEDİ

Törene Türk Cumhuriyetlerinden kalabalık bir grup da katıldı. Cenazenin tören alanından çıkarılarak araca taşınması sırasında izdiham yaşandı. Bu sırada bir grup tekbir getirerek protokolün önüne geçti. Protokolün cenazenin ardından yürüyememesi üzerine, Yazıcıoğlu'nun oğlu Furkan cenazenin önünde tek başına yürümek zorunda kaldı.   

Tekbir atan kişilere görevlilerin müdahale etmesi, tartışmaya neden oldu. Bir grup, tekbir atarak işaret parmağını havaya kaldırırken, bir grup da bozkurt işareti yaptı ve ''Ya Allah bismillah, Allahu ekber'', ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' diye bağırdı. Bir başka grup ise ''Biz de üşüyoruz koca reis'' yazılı pankart taşıdı.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ve kayınbiraderi TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, törenin ardından taziyeleri kabul etmek için kendilerine ayrılan bölümdeki yerini aldılar,  ancak yaşanan izdiham nedeniyle taziyeleri kabul edemeden Meclis Başkanlığı makamına geçtiler. 

VATANDAŞLAR VE PARTİLİLER CENAZE TÖRENİ İÇİN KOCATEPE CAMİSİ'NDE TOPLANDI

Helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenaze töreni için vatandaşlar ve partililer Kocatepe Camisi'nde  toplandı.

Törene katılacaklar sabah erken saatlerden itibaren kentin değişik bölgelerinden  Kocatepe Camisi'ne doğru gruplar halinde yürüyüşe geçti. Emniyet güçleri de cami etrafında geniş güvenlik önlemleri aldı. Cami avlusuna girmek isteyenler, polisin oluşturduğu güvenlik noktalarından aranarak alana alındı.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun yazdığı şiirden ''Ey sonsuzluğun sahibi sana ulaşmak istiyorum'' dizesinin gül resmi üzerine yazılı olduğu kokartlar takan vatandaş ve partililer, cami avlusunda sık sık tekbir getirerek dua ediyor.

Alperen Ocakları üyeleri de ''Üşüyoruz Reis'' pankartları ile bazı Türk cumhuriyetleri  ve topluluklarına ait bayraklar taşıyor. Partililerin taşıdığı ''Soğuk zindanların güneş yüzlüsü ruhun şad olsun'', ''Zaman, zamandan fedakarlık zamanı değil, kendini feda etme zamanıdır'' yazılı pankartlar da dikkati çekiyor.

Avludaki kalabalık nedeniyle Kocatepe Camisi'ne giremeyen çok sayıda vatandaş da çevredeki cadde ve sokaklarda bekliyor.

PARTİLİLER SABAH SAATLERİNDEN İTİBAREN TOPLANDI

Öte yandan BBP lideri Yazıcıoğlu'nun cenaze töreni için sabah saatlerinden itibaren sevenleri BBP Genel merkezi ve Kocatepe cami'nde toplanmaya başladı.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenaze töreni için Ankara'da toplanan vatandaşlar, cenaze namazı için Tandoğan Meydanından Kocatepe Camii'ne doğru yürüdüler.

PARTİLİLER GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Yazıcıoğlu'nun cenazesi, partililer tarafından Gazi Hastanesinin morgundan alındı. Yazıcıoğlu'nun cenazesini taşıyan ambulansın bulunduğu kortej, TBMM'deki tören için hareket etti. Kortej, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi ve İnönü Bulvarı güzergahını izleyerek, TBMM'ye ulaştı.

Yazıcıoğlu'nun cenazesi saat 10.30'da hastane morgundan alınarak Altındağ Belediyesine ait ambulansa konuldu. Cenazenin morgdan çıkarılması sırasında burada toplanan partililerin göz yaşlarını tutamadıkları görüldü.

Yazıcıoğlu'nun cenazesini almak için hastane önünde toplanan partililer, sık sık tekbir getirdiler. Ellerinde Yazıcıoğlu'nun fotoğraflarının bulunduğu dövizler, parti bayrakları ve Türk bayrakları taşıyan partililer, yakalarına da parti amblemi bulunan kokart taktılar.

Partililer, ambulansın arkasında ''Türk ve İslam aleminin başı sağ olsun'' yazılı pankart taşıyor.

MARAŞ'TAN BİR HABER GELDİ / AĞIT


ÇOK SAYIDA PARTİLİ ANKARA'DA-

Öte yandan, sabah erken saatlerden itibaren, Yazıcıoğlu'nun memleketi Sivas başta olmak üzere çeşitli illerden otobüslerle, otomobillerle ve trenle başkente gelen çok sayıda vatandaş, gruplar halinde cenaze namazına katılmak üzere Kocatepe Camii'ne doğru yürüyüşe geçti.

Beşevler ve Tandoğan kavşağını takip ederek Gazi Mustafa Kemal Bulvarından yürüyen grup, sık sık tekbir getirerek Yazıcıoğlu için dua etti.

Yürüyüş yapan gruptakiler, ellerinde Yazıcıoğlu'nun fotoğraflarının bulunduğu ve altında ''Üşüyoruz başkan'', ''Türk milletinin başı sağ olsun, Allah büyüktür'' yazan dövizlerle Türk bayrakları ile parti bayraklarını taşıdılar.

Yürüyüş sırasında kaldırımda bekleyen ve binaların camlarından grubun geçişini izleyen vatandaşların da tekbir getirip dua ettikleri görüldü.

Cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camii'nde geniş güvenlik önlemleri alınırken, yüksek binaların üzerinde keskin nişancıların konuşlandırıldığı ve cenaze töreni için yaklaşık 3 bin polisin görev yaptığı öğrenildi.

Bu haber toplam 1324 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri