Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Muhtarlara şok tehdit

17.09.2010 10:30
Referandum öncesi tek tek aramış, bakın nasıl gözdağı vermiş...

Abdullah Öcalan’ın talimatı üzerine12 Eylülreferandumunu boykot kararı alan PKK’nın, köy muhtarlarını tek tek sandığa gidilmemesi için tehdit ettiği ortaya çıktı. Güvenlik kuvvetleri tarafından yapılan tespitte, ismi güvenlik nedeniyle açıklanmayan bir muhtarın Kanireş kampından telefonla tehdit edildiği belirlendi. star’ın ulaştığı kayıtlarda Kanireş adlı kamptan aradığını söyleyen Şerif kod isimli terörist, “O köyün muhtarı sensin, sorumlu sensin ve bırakmaman lazım ama duyduğum kadarıyla milleti sandığa gitmeye teşvik ediyormuşsun, öyle yapma yanlıştır bu işler. O köyden bir kişi sandığa giderse seni biliriz” sözleriyle göz dağı veriyor. İşte o görüşme:

 

‘MÜDAHALE EDEMEM’ DEDİ

 

Terörist: Ben Kanireşten arıyorum adım Şerif.

 

Muhtar: Başım üstüne, buyur.

 

Terörist: Kimse yakmasın kendini, kimse bozmasın kendini, kimse yanılmasın yani memnun olmuyoruz, düşmana yardım etmeyin. Sana diyeceğim şu, o köyden bir kişi sandığa giderse seni biliriz.

 

Muhtar: Vallahi ben sadece kendim için diyorum, ben kimseye diyemem, ancak sen söylersin yani ben kimseye karışamam.

 

Terörist: Hayır o köyün muhtarı sensin, sorumlu sensin, ve bırakmaman lazım ama duyduğum kadarıyla milleti sandığa gitmeye teşvik ediyormuşsun, öyle yapma yanlıştır bu işler.

 

Muhtar: Vallahi yalan söylüyorlar, sana söyleyenler yalan söylemiş.

 

Terörist: İnşallah yalandır, yapmayın yahu etmeyin bin defa söyledik size, yapmayın bunları bak sonra bize şikayet etmeyin.

 

Muhtar: Tamam gözüm üstüne tamam.

 

Okul bombalamareferandumprovokasyonu

 

Önleyici, istihbarat amaçlı yapılan telefon görüşmelerinde, aralarında aşiret reisleri, belediye başkanları, imamlar ve muhtarların bulunduğu çok sayıda kişinin sandığa gidilmemesi yönünde baskı altına alındığı belirlendi. Öte yandan Yüksekova Merkez Yatılı İlköğretim Bölge Okulu ve 75.Yıl Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nun bombalanması olayının da referandumla ilgili olduğu belirlendi. Bu iki okulda referanduma katılım ve evet oylarının oranı yüksekti. 

 

STAR GAZETE

Bu haber toplam 1062 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri