Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mülkiye, 150. Yılını Kutluyor

01.12.2009 23:47
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye), kuruluşunun 150'inci yılını törenlerle kutlayacak

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, 150'inci kuruluş törenlerinin SBF Aziz Köklü Salonu'nda 16.30'da yapılacağı belirtilerek, törende 1959 yılı mezunu ve 100'üncü kuruluş yılında öğrenciler adına konuşan Yılmaz Mazlumoğlu, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, Siyasal Bilgiler Dekanı Prof. Dr. Celal Göle ile Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Ali Çolak'ın konuşma yapacağı kaydedildi.

Mülkiyeliler Birliği Vakfı Mülkiye Ödülü'nün ve mezuniyetlerinin 50'inci yılını kutlayan SBF mezunlarına plaketlerinin de verileceği törende, Ankara Üniversitesi Konservatuar Korosu, Öğretim Görevlisi Dilruba Amanullaeva yönetiminde bir konser vereceği ifade edildi.

Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Göle, Mülkiye'nin 150'inci kuruluşu yıldönümü nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında, Tanzimat döneminden başlayarak Türkiye'nin çağdaşlaşma hamlesini yürütmek üzere kurulan ilk sivil eğitim kurumlarından biri olan Mülkiye'nin 4 Aralık'ta 150'inci kuruluş yıldönümünü kutlayacağını belirtti.

Göle, Mülkiye'nin sosyal bilimler alanında en köklü yüksek öğretim kurumu olduğunu kaydederek, 150'inci yılında Mülkiye bünyesinde var olan altı bölüm, sekiz araştırma ve uygulama merkezi, güçlü öğretim kadrosu, yayınları, üniversite giriş sınavlarında üstün başarılı olan seçkin öğrencileri ve mezunlarının meslek giriş sınavlarındaki başarılarıyla Türkiye'nin yüksek eğitim ve öğretim hayatında edindiği müstesna yeri koruduğunu ve gelecekte de koruyacağına olan inancının olduğunu ifade etti. Göle şöyle dedi: "Mülkiye, bi öğretim kurumu olmanın ötesinde bir irfan ocağı olarak, 150 yıldır aydın, batılı, demokrat, insan haklarına saygılı, vatansever yöneticiler yetiştirme görevini üstlenmiştir. Atatürk ilke ve devrimlerinin, cumhuriyetin savunucusu Mülkiye, hoşgörülü, demokrat hukukun üstünlüğüne inanan bir düşünce odağı olarak bu görevini gelecekte de aynı hedefler doğrultusunda sürdürmeye kararlıdır."

Bu haber toplam 1236 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri