Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mülteci Çeçenlerin çilesi

16 Mayıs 2008 / 11:08
Çeçenlerin çilesi bitiyor mu?

7 yıldır zor koşullarda İstanbul'daki metruk kamplarda yaşayan Çeçenler için İstanbul Valiliği çalışma başlattı. Üç kampı gezen Valilik İl Genel Meclisi çözüm için rapor hazırlayacak.

Rusya'nın Çeçenistan'ı işgali üzerine 2001'de İstanbul'a gelerek mülteci kamplarında güç şartlarda yaşayan Çeçen mültecilerin sorunlarına İstanbul Valiliği İl Genel Meclisi el attı. İnsan Hakları Komisyonu heyeti hafta başında İstanbul Fenerbahçe, Beykoz ve Üsküdar'daki kampları gezerek durum hakkında rapor hazırlamaya başladı.

Önceki gün Beykoz Tokat Köyü Mahallesi ve Ümraniye Kampını gezen komisyon üyeleri, mültecilerin barınma, yiyecek, eğitim ve sağlık problemlerinin en üst seviyede olduğunu özellikle küçük çocukların eğitimde yok sayıldıklarını görüp rapor ettiler.

Komisyon üyeleri, sorununun, İstanbul İl Genel Meclisi'nce hazırlanacak raporla çözülmesini istediklerini belirtti.

RAPORLAR ETKİLİ OLDU

İstanbul İl Genel Meclisi'ne MAZLUMDER ve İHD tarafından sunulan raporlarda da Çeçenlere tahsis edilen kampların fiziki açıdan çok kötü olduğu ve insanların izbe yerlerde yaşadığı belirtilmişti. Derneklerin başvurularını dikkate alan Meclis Başkanlığı, konunun araştırılacağını ve sorunun bir karara bağlanacağını 16 Nisan'da karara bağlamıştı.

İstanbul'da üç ayrı kampta kalıyorlar

İstanbul'daki Çeçen mülteciler üç ayrı kampta kalıyorlar. Bunlar Fenerbahçe, Ümraniye ve Beykoz'daki kamplar. Bu kamplarda 600'ün üzerinde çocuk ve yetişkin kalıyor. Bunların dışında, İstanbul'un değişik semtlerinde kiralanmış evlerde ya da hayırsever vatandaşlar tarafından tahsis edilmiş dairelerde 335 mülteci barınıyor. Bu şekilde barınanların 160'ı çocuk, 168'i ise kadın. Ancak bu rakamlar kendilerine ulaşılabilen insanları kapsıyor.

Ayrıca İstanbul'da ve Anadolu'da akrabalarının yanında kalan 400 civarında mülteci de bulunuyor.

Yeni Şafak - Gökhan Yılmaz

Bu haber toplam 2698 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri