Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mumbai saldırıları Pakistan'ı birleştirdi

03 Aralık 2008 / 19:58
Mumbai saldırıları, Pakistan’da Taliban da dahil uzun yıllardır bir araya gelemeyen parti ve grupları birleştirdi. Hindistan'dan gelecek bir saldırıya karşı omuz omuza olacaklar.
Pakistan’ın en büyük İslami partisi olan Cemaat-i İslami Genel Başkanı Kadı Hüseyin Ahmed, Timeturk’e yaptığı açıklamada Pakistan’ı bu zor günlerinde yalnız bırakmayacaklarını açıkladı. Ahmed, “Hindistan sakın Pakistanlı partilerin bülünmüşlüğünden yararlanabileceğini aklına getirmesin. Dışardan gelen her türlü saldırıya karşı anında birleşiriz.” ifadelerini kullandı.

60 saat süren ve arkasında 172 ölü ve 300 yaralı bırakan saldırıların ardından Hindistan Pakistan’ı ve onun desteklediği Keşmir’in özgürlüğü için mücadele eden Leşkir-i Tayibe adlı örgütü suçlamıştı.

Pakistan’ı denemek


Eski Başbakan Navaz Şerif’in liderliğini yaptığı İslami Birlik Partisi’ne bağlı Pakistan Müslüman Öğrenciler hareketi resmi sözcüsü Sıddik el-Faruk yaptığı açıklamada içinde bulunulan anın siyasi kazanç peşinde koşmak için uygun bir zaman olmadığını ifade etti.

Faruk, “İçinden geçmekte olduğumuz zaman dilimi sadece ordu ve devletin sınandığı bir dönem olmayıp aynı zamanda bütün Pakistan halkının imtihan edilmekte olduğu dönemdir.” şeklinde konuştu.

Parti içerisindeki kaynaklar, Navaz Şerif’in Devlet Başkanı Zerdari ve Başbakan Gilani’yi telefonla arayarak her türlü desteği kendilerine vereceklerini ifade ettiğini bildirdi. Kaynaklar, Navaz Şerif’in sadece sözle destek vermekle yetinmediğini aynı zamanda bütün dünya liderlerini arayarak Pakistan üzerindeki baskının kaldırılmasını istediğini kaydetti.

Şu ana kadar iki kez başbakanlık yapan Şerif’in ülkesine destek sağlamak için Çin, Suudi Arabistan ve İran yönetimiyle görüşmeler yaptığı belirtildi.


Taliban’ın desteği


Pakistan’ın Veziristan gibi dağlık ve kabilelerin yaşadığı bölgelerde Pakistan güçleriyle silahlı çatışmalara giren Taliban hareketi bile Pakistan hükümetine koşulsuz destek verdiklerini açıkladı.

Hareketin resmi sözcülerinden Müslim Han, Timetürk’e yaptığı açıklamada “Hükümetle ne her ne kadar anlaşamasak da ülkenin bağımsızlığı ve savunması konusunda farklı bir görüşe sahip değiliz. Taliban hareketi olarak biz Pakistan hükümetine koşulsuz destek vermekteyiz.” dedi. Han, anlaşmazlıklarının ordu ve hükümetle olduğunu ülkeleriyle bir sorunu olmadıklarını söyledi.

Sözcü, Pakistan hükümet güçlerinin Hindistan’ın muhtemel bir saldırısına karşı ülkenin Doğu bölgelerinde konuşlanırken kendilerinin Batı bölgelerinde konuşlandıklarını, Taliban olarak Hindistan’dan gelecek herhangi bir saldırıya karşı koyacak güçleri olduğunu, Hint hükümetinin bunu çok iyi bildiğini ifade etti.

Öte yandan Pakistan parlamentosu üyesi milletvekilleri, hükümeti Pakistan’ın kabile bölgesi olan Veziristan’da yaptığı operasyonlara son vermeye çağırdı. Ülkenin her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğunu belirten milletvekilleri, yapılan operasyonların ülke içerisindeki bölünmeleri artırdığına dikkati çekti.

Kaynak:
Bu haber toplam 834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri