Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mumbai Saldırılarından Sonra Yeni Delhi'ye Gelen Rice, Pakistan ve Hindi

03 Aralık 2008 / 20:39
ABD Dışişleri Bakanı Condeleezza Rice, Mumbai Terör Olaylarını Görüşmek Üzere Yeni Delhi'ye Geldi. Burada Hindistan Dışişleri Bakanı Pranabh Mukherjee ile Bir Görüşme Yapan Rice Yarın İslamabad'a Geçecek.
ABD Dışişleri Bakanı Condeleezza Rice, Mumbai terör olaylarını görüşmek üzere Yeni Delhi'ye geldi. Burada Hindistan Dışişleri Bakanı Pranabh Mukherjee ile bir görüşme yapan Rice yarın İslamabad'a geçecek.

Yeni Delhi'de Hyderabad House'da Mukherjee ile bir basın açıklaması yapan Rice, Pakistan'ın teröre kaşı savaşta özel bir sorumluluğu olduğunu ve bunun için Hindistan ve ABD ile teröre karşı savaşta ortak hareket edeceklerine inandıklarını söyledi. Pakistan Cumhurbaşkanı Zardari ile telefon ile görüştüklerini ve tam destek sözü aldıklarına değinen Rice, bu zamanın herkesin teröre karşı tam transparan bir şekilde hareket etme zamanı olduğunu dile getirdi. Pakistan Cumhurbaşkanı Zardari, saldırıların arkasında devletin bazı birimlerinin olma ihtimalinin yüksek olduğunu, buna karşı ellerinden gelen mücadeleyi vereceklerini iletmişti. Yeni Delhi'de bulunan Rice devletin dışında olan bu örgütlerin devletin topraklarında ve imkanlarını kullanarak hareket edebileceklerini ve bununla mücadele de Pakistan'ın yeni sivil hükümetinin samimi ve hızlı olacağına inandıklarını dile getirdi.

11 Eylül saldırıların acısının hala taze olduğunu ve bunu bilen Amerikan halkının ve Başkan Bush'un Mumbai'de yaşanan terör olaylarından dolayı 171 kişinin yakınlarına baş sağlığı mesajını getirdiğini dile getiren Rice, teröre karşı dik durmak gerektiğini belirtti.


Hindistan Dışişleri Bakanı Mukherjee ise saldırıyı düzenleyenlerin Pakistan topraklarından geldiğine emin olduklarını ve bu bağlamda Pakistan hükümetinden kesin karalar beklediklerini dile getirdi.

Avrupa programını Başkan Bush'un talimatı ile değiştiren Condeleezza Rice'ın yarın İslamabad'a hareket etmesi bekleniyor.

(CİHAN)
Bu haber toplam 1028 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri