Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Murat Karayılan'dan bomba iddialar

17.04.2010 19:33
Terör örgütünün şu an tepesinde yer alan Murat Karayılan bir hükümet yetkilisinin Öcalan ile açılımı görüştüğünü iddia etti.

Terör örgütünün şu an tepesinde yer alan Murat Karayılan bugüne kadar bilinmeyen üç iddiayı dile getirdi. ABD askerlerini vurduklarını, kendisine yapılan suikast girişimini ve en önemlisi bir hükümet yetkilisinin Öcalan ile açılımı görüştüğünü ileri sürüyor.

Kandil'de yuvalanan teröristlerin en büyük korkusu hava saldırısı. Bu nedenle telsiz kullanmıyorlar.. Her an saldırı olacakmış gibi eller tetikte.. Hatta Karayılan kendisine yönelik suikast hazırlığından bahsetti.

Habertürk yazarı Amberin Zaman Kandil'de Karayılan ile görüştü.. Amberin Zaman röportajın ikinci bölümünde Karayılan'ın suikast iddiasını anlattı:

Geçen Şubat ayında adını vermediği bir hükümet yetkilisi Öcalan ile görüşmüş. Yazarın ısrarla 'kim?' sorularına Karayılan, "Söylemek zorunda değilim" diye cevap veriyor. Basına yansıyan haberlerde aynı tarihlerde Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü'nden bazı yetkililer Öcalan'la hücresiyle ilgili incelemelerde bulunmuşlardı.

Ama Karayılan'a göre söz konusu "Devlet temsilcisi", Öcalan'ın açılıma ilişkin hükümete sunduğu "yol haritası" çerçevesinde "müzakere edilebilecek tartışmaların başlayabileceğini" ifade etmiş ama gerisi gelmemiş.

KANDİL'E HAVADAN GİZEMLİ KUTU

"Bu bağlamda geçen yılın başında 'insansız uçak' Heron'dan fırlatıldığını iddia ettiği muammalı bir kutuya değiniyor. Tepesinde ufak bir paraşütü olduğunu söylediği cihazda Karayılan'ın sesi kayıtlıymış. Karayılan cihazın 5 kilometre çevresindeki bölgede bulunduğu takdirde sesini tanıyıp bir yerlere uyarı sinyali gönderiyormuş. Bugüne kadar bu tipte sadece bir cihaz ele geçirmişler. "Labaratuvarımızda incelettik" diyor Karayılan.

İRANLILAR DA KARAYILAN'IN PEŞİNDE

Beri yandan çevresindeki militanlar gizlice çekim yapmaya gelen üç İranlı'dan bahsediyor. Yani İran'ın da Karayılan'ın peşinde olduğunu ima ediyorlar."


ABD ASKERİNİ VURDUK

Karayılan'ın bugüne kadar hiç bilinmeyen bir iddiayı da dile getirdi. Karayılan 2004 yılında Kandil'e izinsiz giren ABD askerlerini vurduğunu iddia etti. Karayılan, "Bizim Amerikalılarla hiç işimiz olmadı. Ancak birkaç yıl önce gelmişlerdi. 2004 yılıydı, izinsiz girdiler. Arkadaşlar taradı. Bir kişi vuruldu." dedi.Amberin Zaman bu iddiayı ABD büyükelçiliğine sordu.. Onlar da konuyu Pentagon'a havale etmiş.. Ancak Pentagon iddialara cevap vermemiş..

PKK NE İSTİYOR?

Terör örgütü ne istiyor? Karayılan'ın söyledikleri inanılır gibi değil. Amberin Zaman Karayılan'ın konuyla ilgili ne söylediğini işte bu sözlerle dile getiriyor:"Karayılan'a göre ne bağımsızlık ne de federasyon. "Biz Türkiye sınırları içerisinde demokratik ülkede yaşamak istiyoruz" diyor. Anayasa'ya Kürt sözcügünü de koymaya gerek yokmuş. Anayasa'nın 66. maddesindeki "Vatandaşlıkla Türkiye'ye bağlı herkes Türk'tür" ibaresi yerine "Herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır" denilse bu Kürtleri tatmin edebilirmiş

Bu haber toplam 2952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri