Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sahabeleri örnek alıyorum

05.09.2009 22:28
Anadolu Rock Müziği yapan Murat Kekilli, Ramazan’a özel anılarını anlattı
İzzet Taşkıran’ın haberi

Anadolu Rock Müziği yapan Murat Kekilli, Ramazan’a özel anılarını Moral FM’de dinleyicilerle paylaştı.

Ramazan Sohbeti programında Fethi Çağıl’ın sorularını cevaplayan Kekilli, çocukluk yıllarından itibaren tuttuğu oruçları ve Ramazan atmosferi hakkında şunları söyledi:

KEKİLLİ’NİN ÇOCUKLUĞUNDAKİ RAMAZANLARI

Çocukken tuttuğum ilk orucumda dayanamayıp ikindiden sonra orucumu bozmuştum. Daha sonra 15’li yaşlara geldiğimizde düzenli olarak tutmaya başladığımı hatırlıyorum. Adana’nın varoşlarında geçirdiğimiz çocukluğumuzdaki ramazanlarda komşuluk ilişkileri çok güzeldi. İnsanlar bir sokak ötedeki yemekleri bile tadabilirlerdi. Yardımseverlik had safhadaydı ve orada keyifli Ramazanlar geçirmiştik. Bu sıcaklığı bugün görmüyorum fakat Adana’daki evimin olduğu bölgede az da olsa ondan izler var. Binalar ve insanlar değişse de kardeşlerimiz arasında yaşanan sıcaklık değişmesin. Benim için önemli olanda zaten budur. Çünkü artık aynı evde oturan aile bireyleri bile maalesef internetten konuşarak haberleşir oldular.”

İFTAR SOFRALARINDA MİSAFİR AĞIRLAMAKTAN MUTLU OLUYORUM
Murat Kekilli, özellikle Ramazan ayında evinde misafir ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyerek “İftar vakitlerinde sanatçı dostlarımı ağırlarken bana ‘Simitçi, satıcı geliyor, içeri alıyorsun’ diyerek şaşkınlıklarını dile getiriyorlar.” diye konuştu.

Peygamber Efendimizin çocuklara ayrı bir önem verdiği için kendi dünyasında onların yerinin ayrı olduğu ifade eden Sevilen Sanatçı, “Oturduğumuz mahallenin çocukları dahi oynarken topu patlasa anne babaları yerine bana gelirler. Çocukların hiçbir zaman kırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bunlar ufak gibi görünseler de benim için önemli ayrıntılardır.” dedi.

Murat Kekilli sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ramazan Rabbimizin insanlara nefsini terbiye etmesi amacıyla belirlenen bir zaman dilimidir. Üstelik Kur’an-ı Kerim’de İslam’ın dört şartında sevaplar belliyken orucun mükâfatı belirtilmemiş. Oruç ibadeti için Cenab-ı Hak “Onun ödülünü nereden bileceksin” diyor. Bu ayet beni her zaman çok etkilemiştir. Oruç tuttuğumda bunun şuuruyla hareket etmeye çalışıyorum.

ASHAB-I KİRAM SAVAŞIRKEN ORUÇ TUTARKEN BİZE NE OLUYOR?

“Ramazan ayında konserlerim dolayısıyla çok seyahat ediyorum. Fakat seferi de olsam orucumu tutmaya çalışıyorum. Bu ayda çalışma tempom daha da güzelleşiyor ve hareketleniyor. Hani futbolcular oruç tuttuklarında performansı düşüyor diyorlar ya asla inanmayın onlara. Çünkü Asr-ı Saadet’te Ashabı Kiram durmadan savaşmışlar, mücadele etmişler. Onlar bu sürede oruç ve namaz ibadetlerini hiç aksatmamışlar. Bu yüzden klimalı araçlarda seyahat eden bizlere ne oluyor ki ibadetlerimizi yapmayalım.”

Bu haber toplam 1970 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri