Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Musa Kang cinayetinde flaş gelişme

14.11.2009 14:31
Erzurum'da işlenen korkunç cinayetin zanlısı olarak gözaltına alınan S.K serbest kaldı

Erzurum'da ilköğretim okulu öğrencisi 13 yaşındaki Musa Kang'ı öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan amcasının oğlu 16 yaşındaki S.K. savcılıktaki ifadesinde, "Musa'yı o kadar iyi tanımam. Musa'yla en son iki yıl kadar önce görüşmüştüm. O tarihten bu yana Musa'yı hiç görmedim" dedi.

 

Musa'nın ağabeyi Abdulkadir Kang ile yakın arkadaş olduğunu söyleyen S.K., "Abdulkadir ile evlerinde değil, dışarda buluşup geziyorduk" diye konuştu.

Nöbetçi mahkeme S.K. hakkında tutuklama kararı verirken, görgü tanıkları dışında başka maddi delil bulunmamasını dikkate alarak, 60 bin lira kefalet ödenmesi halinde tahliye olabileceğine de karar verdi.

 

11 Kasım günü saat 18.00 sıralarında yakalanan ve ağabeyi Mürsel Kang'la birlikte Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube'ye götürülen S.K., psikolog eşliğinde Cumhuriyet Savcı'sına ifade verdi.

 

Arkadaşı olan amcasının oğlu Abdulkadir'e başsağlığı dileğinde bulunmak için 11 Kasım günü saat 12.00- 12.30 sıralarında Cennet Çeşme Sokak'taki evlerine gittiğini kaydeden S.K., Abdulkadir Kang'ın İstanbul'dan gelecek olan teyzesinin oğlunu karşılamak için otobüs terminaline gittiğini belirtti.

 

Bir süre beklediktikten sonra açıktığı için yemeğe gittiğini ve burada polisler tarafından gözaltına alındığını söyleyen S.K., ağabeyi Mürsel'e ait metal doğrama atölyesinde çalıştığını bildirdi.

 

"Kameradaki ben değilim"

Musa ile birlikte güvenlik kameralarında gözüken kişinin kendisi olmadığını ileri süren S.K. şunları söyledi:

 

"3 Kasım günü kesinlikle Musa'yı görmedim. Zaten Musa'yı iyi tanımam. Musa'yla en son iki yıl kadar önce görüşmüştüm. O tarihten bu yana da Musa'yı hiç görmedim. Hiçbir şekilde kaçırmadım. 3 Kasım günü saat 07.00- 07.30 sıralarında Ayazpaşa Caddesinde Musa ile dolaşmadım. Benim kapüşonlu krem renkli montum yoktur.

 

Öyle bir pantalon ve ayakkabım da bulunmuyor. Her zaman kot pantolon ve siyah kapüşonlu polar giyerim. Ben o gün sanayideki işyerimizdeydim. 3 Kasım ve sonrasında aldığımız demir doğrama işlerini yaptım.

 

Musa'nın anne ve babası çok ağladığı için dayanamadığım için cenazeye katılamadım. Bilgisayarı iyi kullanıp kullanmadığından haberim yok. Musa'yı kesinlikle öldürmedim. Benim bu olayla ilgim yok. Öldürmem için hiçbir neden göremiyorum. Ben Şükrüpaşa Mahallesi'nde oturuyorum, cesedin bulunduğu yere yakın. Ancak, İstasyon yakınındaki bu araziyi hiç bilmem. Öyle bir metruk yapıdan haberim bile yok. Hiç oraları görmedim."

 

S.K.'nın ağabeyi Mürsel Kang da kardeşinin ifadelerini doğrulayıp, 3 Kasım günü birlikte atölyede sabahtan akşama kadar çalıştıklarını söyledi.

Öldürülen Musa'nın ailesiyle kendi aileleri arasında hiçbir husumet bulunmadığını kaydeden Mürsel Kang, iki ailenin birbirini çok sevdiğini söyledi.

 

Güvenlik kamelarındaki kişiyle kardeşinin hiçbir benzerliği bulunmadığına işaret eden Mürsel Kang, olaydan büyük üzüntü duyduklarını, kardeşinin suçsuz olduğunu belirtti.

S.K. olay günü sanayideki işyerlerinde olduğu iddia edirken, babası Ebamüslüm Kang ile kardeşi İbrahim Kang ise gazetecilere yaptığı açıklamalarda, Musa'nın kaçırıldığı 3 Kasım günü S.K.'nın merkeze Bağlı Yoncalık Köyü'nde demir doğrama yaptığını söylemişlerdi.

 

Trabzon Adli Tıp Kurumu'na numuneler ulaştı

 

Musa Kang'ın öldürülmesi üzerindeki esrar perdesini kaldıracak olan örnekler Trabzon Adli Tıp Kurumu Başkanlığ'ına bugün ulaştı. Musa Kang'ın kan-idrar ve iç organlarından örneklerin bulunduğunu belirten uzmanlar, 3-4 gün içerisinde gerekli raporların düzenlenerek Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderileceğini bildirdiler.

 

30 kişinin ifadesi alındı

 

Öte yandan cinayetle ilgili soruşturmayı sürdüren Erzurum Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Musa'nın cesedinin bulunduğu 9 Kasım'dan bu yana 30'a yakın kişinin ifadesi alındığını, Musa'nın okulu önünde çekilen S.K.'ya ait fotoğraftaki diğer iki kişinin de sorgulananlar arasında bulunduğu bildirildi.

 

Tanık öğrencilerin aynalı camdan teşhis sırasında, 16 yaşındaki S.K.'nın yanıda gözaltına alınan toplam 4 kişiyle birlikte 3 de genç sivil polis yerleştirdi. Aynalı camdan izleyen tanık öğrencilerin her defasında değiştirilmesine rağmen S.K.'nın numarasını söyledikleri ifade edildi.

 

"Şüpheli salıverildi" iddiası

 

Evlerinden 3 Kasım sabahı Ömer Duygun İlköğretim Okulu'na giderken yolda karşılaştığı, iddiaya göre kuzeni S.K. ile birlikte kaybolan ve 9 Kasım günü gece yarısına doğru cesedi bulunan 7'nci sınıf öğrencisi Musa Kang'ın cinayet şüphelisi olarak tutuklanan S.K.'nın serbest bırakıldığına ilişkin söylentiler çıktı. Bir televizyon kanalında bu yönde altyazı geçince Emniyet Müdürlüğü ve Cumhuriyet Savcılığı'nın telefonları kilitlendi

Bu haber toplam 4204 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri