Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müşerref'in İstifasının Arkasından...

19 Ağustos 2008 / 10:25
Son gelişmeleri yorumlayan uzmanlar, Müşerref'in Büyükada'ya yerleşmeceğini ileri sürdü.
Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref istifasını açıkladı. Müşerref, gözleri dolu bir halde, bugün ofisinden yaptığı canlı yayında “Danışmanlarımla ve siyaset arkadaşlarımla yaptığım konsültasyonlardan sonra, bugün ülke ve ulus için istifa etmeye karar verdim” dedi.

Müşerref, “Ne yaptıysam dürüstçe ve adanmayla bu ülke ve halkı için yaptım. Bu konuda tatmin olarak görevimden ayrılıyorum. Ama yine de bir insanım. Bazı hatalar yapmış olabilirim fakat bu ülke ve halkının, niyetlerimin halis ve yaptığım işlerin ülke yararlarını gözettiğimi de baz alarak bu hataları hoş göreceğini umuyorum!” diye konuştu.

Pakistanlı otoriteler, Müşerref'in yaverlerinin, daha önceki davalarından aklanıp tazminatla kurtulması için koalisyon hükümetiyle, Suudi Arabistan, Amerika ve İngiltere'yle bir takım görüşmeler düzenlediğini söyledi.

Müşerref krizi müttefikleri endişelendiriyor

Daily News'in haberine göre, batılı müttefikler Pervez Müşerref'siz bir hayata hazırlanıyor ancak Pakistan'ın terörle mücadeledeki kararlığından da endişe duyuyorlar. Çünkü ufukta Müşerref'in yerine yerleştirecek güvenilir birisi bulunamıyor; Eğer hükümet tarafından yeni bir başkan atanırsa Amerika ve diğer ülkeler ordunun istikrarına bakacak.

Analistler, nükleer başlıkları bulunan Pakistan'ı dokuz yıl yöneten bu adamın mağlup olması politik tansiyonun yükselmesine, El-Kaide ve Taliban'a karşı verilen mücadelenin sekteye uğraması doğrultusunda müttefikleri endişelendirdiğine dikkat çekti.

Londra tabanlı think-tank Chatham House'da çalışan Farzana Shaikh AFP'ye verdiği demecinde, “İstikrarsızlık elbette Pakistan'ı ilgilendiriyor ama bu Pakistan'ın batılı müttefiklerinin pek de ilgisini çekmiyor. Başkanlığın ya askeri güç hakimken ya da 1970'lerde Zulfikar Ali Bhutto gibi güçlü siyasi hükümetlerin olduğu dönemlerde istikrarlı olduğunu anladılar” dedi.

İstifa spekülasyonları

El-Cezire'nin İslamabad muhabiri Kemal Haydar, “Müşerref'in istifasından önce birçok tahmin yürütülüyor, bunun arasında koalisyon hükümetinin çeşitli suçlamaları da konuşuluyordu” dedi.
Haydar, zamanlamanın muhteşem olduğunu, havaalanında üst derece güvenlik önlemleri alındığına dair raporların yer aldığını ve uçağın uçuş pistinde olduğunu belirterek, “buradan başkanın istifa edebileceğini düşündük. Sokaklardaki neşe görülmeye değerdi. Bu gözden düşmüş bir adamın hikayesiydi” diye konuştu. Haydar ayrıca, “koalisyon partilerinin farklılıklarını bir kenara koyarak, ülke çıkarları için pozitif yönde değişikliklere imza attığını” söyledi.

Tehlike belirtisi

Pakistan Dışişleri Bakanı Shah Mahmood Qureshi, “Bu Pazartesi Müşerref'in istifa etmekten başka hiç bir seçeneği yoktu” şeklinde bir açıklama yaptı. Qureshi Pakistan'ın Dawn gazetesine verdiği demeçte, “Müşerref akıllı ve çok tecrübeli bir adam. Tehlike belirtisini gördü. Müşerref sadece milletvekillerinin hislerini değil, aynı zamanda çeşitli enstütülerin itiriazlarıyla da karşılaştı” dedi.

Müşerref ise, ülkeye demokrasiyi getirdiğini iddia ederek, kendisinin bir asker olduğunu, bu yüzden demokrasiye karşı olduğunu söylediklerini, bununsa yanlış olduğunu, söyledi.

Politik kaderi mühürlendi

Hükümet Müşerref'i suçlayarak ultimatom veriyor ve baskı oluşturuyordu. Pazar günü, Müşerref'in hiç bir dava açılma korkusu olmadan istifa edebileceğine dair teoriler konuşuluyordu. Fakat koalisyon hükümeti “Müşerref'in resmi dokunulmazlıkla bağışlanması her türlü antlaşmaya aykırıdır” dedi.

Müşerref'in sözcüsü geçen hafta, muhaliflerinin önereceği seçeneğe göre istifasının şekilleneceğini, özellikle resmi dokunulmazlık verip ülkede kalmasına müsade ederlerse açıklık kazanacağını, söylemişti.

Bush yönetimi sözcüsü Beyaz Saray'dan dikkatli bir ton kullanarak, Müşerref'in sıkıntıları “Pakistan siyasi sisteminin bir meselesidir ve Pakistanlıları ilgilendirir” diye konuştu.

Stratejik Çalışmalar Enstütüsü başkanı Tanvir Ahmad Khan ise, Pakistan'ın dört eyelet meclisi tarafından verilen Müşerref'e karşı ezici güvensizlik oyları 'çok açık bir sinyal' verdiğini söyledi.

Pakistan'ın eski Dış İşleri Sekreteri, AFP'ye verdiği demeçte “Müşerref batının ilk tercihi olmuştu ama şimdi Müşerref'in gitmesi gerektiğini anladılar” yorumunda bulundu.

Chantam House analistlerinden Shaikh de, “Büyük bir belirsizlik hakimken, birkaç kişi terörle verilen mücadelenin sadece Pakistan ordusuyla yapılabileceğine inanıyor” dedi. Pakistan'ın problemlerinin çok büyük ve koalisyondaki farklılıkların çok katı olduğuna dikkat çeken analist “bu yüzden Müşerref'in devlet başkanlığını bırakması istikrarı sağlamayacaktır” diye ekledi.

Müşerref Büyükada'ya mı yerleşiyor?

Pakistan'ın bugün görevinden istifa eden Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in Büyükada'ya yerleşebileceği öne sürüldü.

Pakistan asıllı İngiliz tarihçi yazar Tarık Ali, 'Counterpunch' internet sitesinde yayınlanan makalesinde Pervez Müşerref'in istifasının ardından ülkesinde büyük bir malikanede kalmayı tercih edeceğini, fakat güvenlik endişesinin bunu imkansız kıldığını belirtti. Tarık Ali, Amerika'da Manhattan ve Teksas ya da Türkiye'de Büyükada'nın Müşerref'in yerleşmesi için en güçlü seçenekler arasında olduğunu öne sürdü.

Müşerref sürgüne gitmiyor

Dawn News'in verdiği bilgiye göre, Pakistan başkanlığından istifa eden Müşerref ülkeyi terketmeyebilir. Müşerref'e yakın olan bazı yaverleri, Pakistan'ın daha önceki başkanları gibi Müşerref'in sürgüne gitmeyebileceğini söyledi. Yardımcılarından biriyse, “Müşerref hiç bir yere gitmiyor” dedi.

Kolasiyon liderlerinden Navaz Şerif ve Asif Ali Zardari gün içinde İslamabad'da buluştular. Televizyon kameralarına gülümseyen ikili, el sıkışarak ani yorumlardan kaçındı. Butto'nun oğlu Bilawal ise Müşerref'in yerine geçecek kişinin annesinin partisinden olabileceğini ama henüz bir ismin belirlenmediğini söyledi.

Müşerref istifasını açıkladıktan sonra kalabalıklar sokaklara akarak sevinç gösterileri düzenlediler. Dışişleri sözcüsü Sultan Ahmad Bahhen, Afganistan'da, “Müşerref'in istifası umut ediyoruz ki sivil hükümeti ve Pakistan demokrasisini güçlendirir. “ diye konuştu.

Müşerref, birçok şeyle hatırlanacak

BBC İslamabad muhabiri Chris Morris Müşerref'in istifasının ardından siyasi mirasına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

Askeri bir darbeyle, seçilmiş bir hükümeti devirdi. Onun döneminde Pakistan Hindistan'la savaşın eşiğine geldi. İki ülke arasında daha sonra bir barış süreci başlattı. Washington ve New York'u hedef alan 11 Eylül saldırılarından sonra ABD'ye tam desteğini ilan etti ve Amerika'nın "terörle savaş"ında en önemli aktörlerden biri haline geldi. Pakistan'da toplumun farklı kesimlerinde moderleşmeye öncülük etti. Fakat, hiçbir türlü muhalefete izin vermedi, önemli devlet kurumlarını zayıflattı. Sonunda vazgeçilmez olduğu ve hiç hata yapmayacağı yanılgısına kapıldı. Şimdi, geride devraldığından daha kırılgan, daha parçalanmış bir Pakistan bırakıyor.

Önde gelen siyasi destekçilerinden biri olan Müşahid Hüseyin, gelecekte Müşerref'le ilgili değerlendirmelerin şimdikine göre daha dengeli olacağını savunarak onun zamanında birçok iyi şey yapıldığını, tarih kitaplarının ileride bunu kayda geçireceğini belirtiyor.

Pakistan Halk Partisi'nden senatör Enver Beg ise "Demokrasi konusunda tarihçiler onu asla affetmeyecek" diyor. Beg, "Seçimleri manipüle etti, muhaliflerini korkuttu ve bir diktatör oldu" devam ediyor.

Müşerref'in uluslararası alanda en önemli kararlarından biri 11 Eylül saldırılarından sonra ABD Başkanı Bush'un yanında yer alması oldu. Karşılığında Washington, 2001'den sonra Pakistan'a büyük bölümü askeri, 10 milyar dolardan fazla yardım sağladı. Ama bu stratejik ittifaktan elde ettiği kazanımların çoğu sonra eriyip gitti.

Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri