Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MÜSİAD Ekonomi Buluşmaları

21 Mayıs 2008 / 09:52
TİM Başkanı: En az 5 Petkim lazım.

TİM Başkanı Satıcı, son dönemde artan enerji maliyetlerine dikkat çekerek, Türkiye'nin en az 5 tane Petkim'e ihtiyacı olduğunu söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) Ekonomi Buluşmaları'na konuk olan TİM Başkanı Oğuz Satıcı, MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan'a "dünya cumhuriyeti haritası" getirdiğini, bu cumhuriyetin en tepedeki yöneticilerinin "Türkiyesiz olmayacağının" farkında olduklarını söyledi.

Türkiye'de enerjinin çok pahalı olduğunu kaydeden Satıcı, kurlar konusunda, “Yöneticilerin vermiş olduğu yanlış mesajlar ve kararlar sonucu günü birlik zararlar etmek istemiyoruz. Kur, ihracatı etkileyen bir şey ama artık direkt korelasyonu kalmadı. Enerji konusunda hızla yatırımlar yapılmasını istemeliyiz. Özelleştirmede güçlü lobiler oluşturmalıyız. Türkiye'nin en az 5 tane Petkim'e ihtiyacı var. Türkiye'nin cari açığını büyük yatırımlar dediğimiz greenfield yatırımlarla kapatabiliriz” dedi.

BULUTLAR DAĞILACAK

Katılımcıların sorularını da cevaplandıran TİM Başkanı Oğuz Satıcı, yılın soy çeyreğinde bulutların tamamının kalkacağını, piyasaların tekrar bir büyüme trendine gireceğini söyledi.

Reel sektör krize direniyor

MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan da, yaklaşık 1,5 yıldır dünya ekonomisinin küresel tehditler ve finansal krizlerle sarsıldığı bir ortamda Türkiye ekonomisinin, içerideki siyasal risklere rağmen krize girmemek için direndiğini söyledi.

Yeni Şafak - Fahri Sarrafoğlu

Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri