Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MÜSİAD 'Girişimcilik Semineri' düzenledi

26.09.2010 22:55
Erzurum Şube Başkanı Mustafa Güvenli sağlık, turizm ve tarım ile Erzurum'un gelişmeyeceğini, stratejik kararlar alan bağımsız beyin gücüne ihtiyaç olduğunu söyledi.

MÜSİAD tarafından 'Girişimcilik Semineri' düzenlendi. Derneğin Erzurum şubesinde gerçekleştirilen programa Kırklareli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Özyılmaz ile işadamları katıldı.

Seminerde konuşan MÜSİAD Erzurum Şubesi Başkanı Mustafa Güvenli, girşimciliğe ahlak kazandırma yolunda büyük adımlar atıldığını dile getirdi. Sürdürülebilir kalkınma ve müreffeh bir hayat için ahlaklı girişimciye ihtiyaç olduğunu kaydeden Güvenli, "Erzurum için her platformda dile getirilen 'sağlık, turizm ve tarım sektörü' ile Erzurum'un gelişme imkanı yoktur. Dünyadaki hiçbir gelişmiş ülke bu sektörlere önem vererek kalkınmamıştır. Bu sektörler ancak günü kurtarma amacı güden ikinci ve üçüncü dünya ülkelerinin kalkınma biçimidir. Bu kalkınma biçimleri Batı tarafından Batı dışındaki ülkelere sürekli telkin edilme yoluyla uygulanan programlardır. Erzurum'un stratejik düşünebilen ve stratejik kararlar alabilen bağımsız beyin gücüne ihtiyacı vardır. Bağımlı beyin gücü, denileni yapmaktan öteye geçemeyip sürekli yerinde sayacaktır." dedi.

Tek parti döneminde kollektivisit sistem uygulandığını, bu nedenle girişimcilik faaliyetlerinin büyük yara aldığını ifade eden Rektör Yardımcısı Özyılmaz ise "Bu sistem kısmen yerini serbest piyasa ekonomisine bıraktığında girişimcilik artmaya başlamıştır. 1950'lerde başlayan artış 1980'lerde hızlanmış, 1990'lı yıllardan sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Osmanlı'nın son döneminde Avrupa'ya asker ve gazetecileri göndermek yerine girişimci ve teknik elemanlar eğitim için gönderilmiş olsaydı ilerleme konusunda daha ileri bir seviyeye gelmiş olurduk." diye konuştu.

Seminerde Erzurum girişimcisinin karşılaştığı temel sorunlar şöyle sıralandı: Bir girişimcinin yaptığını diğer girişimcilerin taklit etmesi, sorunları tespit edip çözüm aramanın yetersizliği, beklentilerden hareket edilmemesi, toplumun ihtiyaçlarının göz ardı edilmesi, müşterilerin istek ve arzulara gereken önemin verilmemesi, bürokratik engeller.


Bu haber toplam 1360 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri