Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Piyasalara pozitif bir etki yapacak

16.11.2010 21:01
MÜSİAD Başkanı Vardan, kamuya ait alacakların yeniden yapılandırılmasıyla ilgili çalışmaların bayram öncesi açıklanmasını sevindirici bir gelişme olarak değerlendirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, yapılandırma sürecinin, iş dünyasına olumlu yansıyacağını ve bayram sonrasında piyasalara pozitif bir etki yapacağını belirterek, ''Bu yapılandırma imkanı, özellikle küresel kriz döneminde yükümlülüklerini yerine getiremeyen iş dünyası için yeniden ayağa kalkma anlamına geliyor'' dedi.

Vardan, kamuya ait alacakların yeniden yapılandırılmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, kamuya yönelik borçların yeniden yapılandırılması çalışmalarının bayram öncesi açıklanmasını sevindirici bir gelişme olarak değerlendirdi.

Bunlara TRT, KOSGEB, OSB ve TOBB gibi kurumlara olan borçların da eklenmesinin oldukça isabetli olduğuna işaret eden Vardan, gündeme geldiği günden bu yana detayları beklenen yapılandırma sürecinin, iş dünyasına olumlu yansıyacağı ve bayram sonrasında piyasalara pozitif bir etki yapacağının açık ve net olarak görüldüğünü belirtti.

Ömer Cihad Vardan, bu yapılandırma imkanının, özellikle küresel kriz döneminde yükümlülüklerini yerine getiremeyen iş alemi için yeniden ayağa kalkma anlamına geldiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''MÜSİAD olarak uzun zamandan beri, bir vergi barışı uygulamasının gereğini kamuoyuyla paylaşmaktaydık. Özellikle, 31 Aralık 2009'da tamamlanan Varlık Barışı uygulamasını örnek göstererek, bunun ardından uygulanacak bir 'Vergi Barışı' sistemine SGK primlerinin, vergilerdeki cezaların ve her türlü kamu alacaklarının dahil edilmesi ve ödemelerin 24-36 ay vadeye yayılması suretiyle işletmelerin ve firmaların çalışmasına imkan verilmesi gerektiğini her platformda yüksek sesle dile getirmiştik. Hazırlık süreçlerine de aktif olarak katıldığımız bu uygulama, bizce son derece yerinde ve isabetli olmuştur. Kamu tarafından asıl alacağın gerçek değerinin korunarak toplanacak olması, önemli bir gelişme olup, gelir kalemlerini artırmak isteyen kamuya da birikmiş tüm borçlarından kurtulmak isteyen iyi niyetli mükelleflere de yeni bir imkan sağlayacaktır.

Özellikle, yapılandırma kapsamında borçların tahsilatında uygulanan, alacakların taksitle ödenmesi, vergi borçlarının kredi kartıyla da ödenebilmesi ve süresinde ödenemeyen taksitlerin belli şartlarla ödenmesine izin verilmesi iş dünyası için oldukça olumlu bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir.''

Şimdi beklenenin bu tasarının bir an önce hayat geçirilerek, iyi niyetli mükellefin önünün açılması ve birikmiş borçlarından dolayı atılım yapamayan firmaların borçlarından kurtularak ekonomiye bir canlılık getirmesi olduğuna işaret eden Vardan, bununla beraber borçlarını zamanında ödeyen mükellefler için; erken ödeme, peşin ödeme, devamlı zamanında ödeme indirimi gibi birtakım uygulamaların da ele alınmasının, adaletli bir sistemin ikamesi anlamında önemli bir gelişme olacağına dikkat çekti.

Vardan, ''Bu süreç göstermiştir ki kamu ve özel sektör ortak bir paydada buluşmalıdır. Devletin, özel sektörü dinleyerek, anlamaya çalışarak, ekonomik alanda düzenlemeler yapması hiç kuşkusuz ülkemizin hedeflerine ulaşma konusunda büyük bir katkı sağlayacaktır'' dedi.

Bu haber toplam 860 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri