Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Müslüman oluruz' tehdidi

16 Aralık 2008 / 16:43
Hinduların saldırılarından bıkan köylüler, liderleri müslüman olmakla tehdit ediyor.
Hindistan'ın Tamil Nadu eyaletinde üst kasttaki Hinduların saldırılarından bıkan köylüler, yüksek sınıftaki liderleri İslam dinine geçmekle tehdit ediyor.

Tirunelveli bölgesindeki Karaiyiruppu kasabasına bağlı Nagar köyünde yaşayan Dalit kast sistemine bağlı yerliler, üst kast sistemindeki Hinduların sonu ölümle sonuçlanan saldırılarından bıktıklarını bildirdi. Köydeki 250 Dalit, bölge yönetimine dilekçe ile başvurarak, 10 yıldır üst sınıf Hinduların kendilerine eziyet ettiklerini, saldırıların devam etmesi durumunda toplu halde İslam dinine geçeceklerini duyurdu.

Köy yönetiminden Sahtan Kutty, şu ana kadar 150 kadar Hindu ailenin, güvenlik gerekçesiyle toplu halde İslam'ı tercih ettiğini, bir çok ailenin de sırada olduğunu kaydetti. Polis kaynaklarına göre bölgede şu ana kadar 11 Dalit üst sınıf Hindu gruplarınca öldürüldü.

Hindistan'da 200 milyondan fazla Dalit yaşıyor. Tarih boyunca üst sınıf Hindular tarafından köle ve işçi olarak kullanılan Dalitler, birçok defa üst sınıflara karşı ayaklanmıştı. Dalitlerin bir kısmı tarih boyunca din değiştirerek Müslüman ve Hristiyan oldular. Son dönemde Uttar Pradeş eyaletinde siyasi olarak büyüyen Dalitler, Mayawati Naina Kumari'yi eyalet başkanı seçtiler. Kadın bir siyasetçi olan Altsınıf Halk Partisi lideri Mayawati'nin ismi Nisan-Mayıs 2009 seçimlerinde Hindistan hükümeti başbakanlığı için bile gündeme geliyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 800 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri