Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müslüman Ruslar ne çağrısı yaptı?

27 Ağustos 2008 / 04:24
Rusların G.Osetya ve Abhazya'yı tanıması dünyada geniş yankı bulurken Müslüman Ruslar'dan İslam ülkelerine çağrı geldi. Türkiye'den de talep var.

Rusya İslam Kültürü Merkezi Başkanı Abdul Vahed Niyazov, Moskova vilayeti Müftüsü Arslan Sadriyev, Osetya Müftüsü Ali Yevteyev ve Abhazya Müftüsü Timur Dziba'nın katılımıyla RİA Novosti Ajansı'nda düzenlenen basın toplantısında Rusya Müslümanları'nın Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığı sorununa yaklaşımı ele alındı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Niyazov, Rusya Müftüler Konseyi heyetinin Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'de yaptığı incelemeler sonucunda bölgede yaşanan insanlık trajedisine bizzat tanık olduğunu belirtirken, Çeçen birliklerinin en zor günde Güney Osetya halkının yardımına koşmasını tüm Rusya Müslümanları açısından büyük bir gurur kaynağı olarak değerlendirdi. Güney Osetya halkına karşı Gürcistan tarafından soykırım yapıldığını kaydeden Niyazov, "Rusya'ya bu haklı davasında ilk destek veren ülkelerin Kazakistan, İran, Ürdün ve Libya gibi İslam devletleri olması, Rusya ile İslam Dünyası arasındaki ilişkilere yeni bir ivme kazandıracak" dedi.

Türkiye hükümetinin NATO üyeliği ve Gürcistan ile ekonomik ilişkilerine rağmen Rusya'nın tutumuna anlayışla yaklaştığını ve dengeli bir politika izlemeye çalıştığını ifade eden Niyazov, Başbakan Erdoğan'ın Moskova'ya yaptığı ziyaretin Türkiye'nin izlediği akıllı politikanın açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

Güney Osetya Müftüsü Ali Yevteyev de konuşmasında Gürcistan yönetiminin Stalin döneminden beri Osetin ve Abhaz halklarını baskı altında tuttuğuna dikkat çekerken, Rusya'nın aldığı kararın uzun zamandan beri devam eden bu haksızlığa karşı adaletin yerini bulması anlamına geldiğini söyledi.

Osetin ve Abhaz halklarının yüzde 35'inin Müslümanlardan oluştuğuna da dikkat çeken Ali Yevteyev, "İslam Dünyasını Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığını tanımaya çağırıyorum" dedi.

İHA'ya açıklamada bulunan Yevteyev, "Devlet Başkanı Medvedev'in, Güney Osetya ve Abhzya'nın bağımsızlığının tanınmasına ilişkin kararnameyi imzalaması Osetya halkını çok mutlu etti. Şimdi artık diğer ülkeler tarafından da tanınmamızı bekleyeceğiz. Ama öncelikli olarak Türkiye'nin bizi tanımasını istiyoruz. Çünkü Türkiye'de uzun yıllar önce bu ülkeye göç eden soydaşlarımız yaşıyor. Onlar açısından da bu çok anlamlı bir karar olacak" diye konuştu.

Abdul Vahed Niyazov da açıklamasında, "Türkiye'de 3,5 milyon Kuzey Kafkas kökenli insan yaşıyor. Bunların içinde Türkiye'de "Abaza" olarak bilinen Abhaz ve Osetinler çoğunlukta. Dolayısıyla Türk hükümetinden Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığının tanınması yönünde karar almasını bekliyoruz. Ayrıca diğer Türk dilli ülkeler ve İslam devletlerinin de yeni Cumhuriyetleri tanıyacağını ümit ediyoruz. İslam dünyasının batı ülkeleri gibi bu soruna önyargılı yaklaşmayacaklarını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri