Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müslüman'a baskı incelemede

18 Eylül 2008 / 15:32
Amerika'daki 11 Eylül Saldırısının Yıldönümü Münasebetiyle Stockholm'de de "Terörist Avı ve Hukuk Güvencesi" Başlıklı Konferansta Müslümanların Durumu Masaya Yatırıldı
Amerika'daki 11 Eylül saldırısının yıldönümü münasebetiyle İsveç'in değişik bölgelerinde çeşitli protestolar ve etkinlikler düzenlenirken başkent Stockholm'de de "Terörist avı ve Hukuk Güvencesi" başlıklı konferansta Müslümanların durumu masaya yatırıldı.

Bu konferansta, "11 Eylül 2001 olayından sonra tutuklanan ve o zamandan beri de sebepsiz yere tutuklu kalanlar ve Müslümanları tedirgin eden bazı konular üzerinde" tartışmalar yapıldı. İsveç kamuoyunun yakından tanıdığı konuşmacıların gerçekleştirdiği konferansa İsveç medyası büyük ilgi gösterirken, İsveç televizyonları konferansı yakından takip etti. Konferansı Charta 2008 ve ABF isimli resmi eğitim federasyonu ortaklaşa olarak ABF'nin salonunda gerçekleştirdi.

Konferansı, Türk asıllı Yeşiller Partisi'den milletvekili Mehmet Kaplan yönetirken, İsveç'in meşhur yazarlarından ve dinler tarihi profesörlerinden Mattias Gardell de konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmacılar arasında Uppsala Üniversitesi'nde Uluslararası Hukuk Profesörü Said Mahmoudi ile "Liberala Ungdomsförbundet" adlı gençlik federasyonu temsilcisi Frida Johansson yer alırken, terörist muamelesi görmüş olan Somalili Müslümanlar adına Ömer Muhammed Ali bir konuşma yaptı. 17 yaşlarındayken İsveç'e geldiğini ve İsveç vatandaşı olduğunu söyleyen Muhammed Ali, bazı havaalanlarında gördüğü terörist muamelesine dair hatıralarını dinleyicilerle paylaştı. Diğer konuşmacılar da meseleyi örneklerle ele alırken, terörle mücadele adı altında yapılan bazı muamelelerinin hukuku ayaklar altına aldığının altını çizdi.

Konferans çıkışında da Mattas Gardell'in bir kitabının tanıtımı yapıldı. "İşkencenin Geri Dönüşü" (Tortyrens Återkomst) isimli kitapta, ABD'nin terörle mücadele adına, yaptığı işkenceler ele alınıyor.

"TERÖRE KARŞI SAVAŞ ADI ALTINDA YAPILAN TERÖRÜ MASAYA YATIRIYORUZ"

Konferans öncesi CİHAN kameralarına özel açıklamalarda bulunan milletvekili Mehmet Kaplan; bu konferansta, sahasında uzman konukların olduğunu belirtti ve ekledi: "Amerika'nın başlattığı sözde teröre karşı savaşta nasıl bir terör kullanıldığını burada masaya yatırmak istiyoruz. Hakikaten üzücü olaylar yaşanıyor."

Dünyanın değişik yerlerinde terörle mücadele adına yapılan hukuksuzluklara değinen Kaplan, "en son İngiltere'de herhangi bir delili göstermeden bir insanın 42 gün gözaltında bulundurmanın olduğunu ve aynı düzenlemenin İsveç'e de gelebileceğine" dikkat çekti. Konferansta tüm bu konulara değineceklerini söyleyen Mehmet Kaplan, açıklamasının devamında özellikle İsveç'te yaşayan Somalili azınlıkların gördüğü kötü muameleleri şöyle gözler önüne serdi: "Bu Konferans, 11 Eylül 2001 olayından sonra tutuklanan ve o zamandan beri de sebepsiz yere tutuklu kalanlar ve Müslümanları tedirgin eden bazı konular üzerinde. İsveç'te bir azınlık olarak yaşayan Somalilerin, kendi ülkelerindeki eş dost ve akrabalarına gönderdikleri yardımları İsveç hükümeti ABD ve AB'deki terör listelerini göstererek, bu kişileri suçlu ve şüpheli durumuna düşürmektedir. Hatta bu gerekçeyle 3 Somalili 1 ay nezarette yattı. Bu da buradaki Somalili azınlıkları çok tedirgin etti ve insan hakları kuruluşları olarak bunun üzerine gidildi. Ben de böyle bir inisiyatif içerisinde bulunuyorum."

(CİHAN)
Bu haber toplam 1126 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri