Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müslümanlara 11 Eylül ayrımcılığı uygulanıyor

10.09.2009 22:30
11 Eylül saldırılarından sekiz yıl sonra bile Amerika'da hâlâ en fazla Müslümanlara yönelik ayrımcılık yapıldığı ortaya çıktı.
Yarın 11 Eylül 2001 terör saldırılarının sekizinci yıldönümü... Başta New York'ta saldırılar soncu yerle bir olan Dünya Ticaret Merkezi'nin (Worl Trade Center-WTC) bulunduğu yer olmak üzere Amerika'nın birçok yerinde 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlere yönelik törenler düzenlenip, yaşanılan acılar tekrar gönüllerde hissedilecek. Ancak, saldırılardan sekiz yıl sonra bile hâlâ masum Müslümanların, Amerika'da 11 Eylül nedeniyle ayrımcılığa uğradığı bir kamuoyu araştırmasıyla gözler önüne serildi. Pew Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen bir kamuoyu yoklamasına göre Müslümanlar, Amerika'da Budist, Yahudi, Mormon ya da ateistlerden daha fazla ayrımcılıkla yüz yüze kalıyor. Araştırmaya göre her on Müslüman'dan altısı ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyor.

11-17 Ağustos tarihleri arasında yapılan araştırmaya 2 bin 10 denek katıldı. Araştırmaya katılan Müslümanların üçte ikisi İslam'ın diğer dinlerden "çok" ya da "orta derecede" farklı olduğunu belirtirken, yüzde 17'lik bir kesim de diğer ilahi dinlerle benzer yanlarının "fazla" olduğu yönünde görüş bildirdi. Araştırmaya göre Amerikalı Müslümanlar, İslam'ın Budizm, Hinduizm, Mormon inançlarından çok farklı olduğu görüşünde.

HER İKİ AMERİKALIDAN BİRİNİN MÜSLÜMAN TANIDIĞI VAR

Amerikan halkının yaklaşık yarısının bir Müslüman tanıdığı olduğu da araştırmanın ilgi çeken bulgularından bir başkası. Amerikalıların yüzde 45'inin, en az bir Müslüman'ı tanıdığı olduğunu tespit eden araştırmada ayrıca Allah ile İngilizce "God" (Tanrı) ifadesinin aynı olduğuna inananların oranı yüzde 53 olarak açıklandı. Yine Kuran'ın Müslümanların kutsal kitabı olduğunu bilen Amerikalıların oranının yüzde 52 olduğu kaydedildi. Pew, 11 Eylül saldırılarından sekiz yıl sonra bile hâlâ, İslam'ın diğer dinlerden daha fazla şiddet teşvik ettiğine inanan ABD'lilerin oranının yüzde 38 olduğuna dikkat çekti.

Öte yandan Amerika'daki en büyük İslami kuruluş olarak ifade edilen Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CIAR), Müslümanların iş hayatından eğitimlerine kadar hemen her alanda ayrımcılığa maruz kaldıklarını savundu. CIAR tarafından yapılan yazılı açıklamada son olarak Philadelphia'da Müslüman bir kadın polisin başörtüsü nedeniyle disipline sevk edildiğini belirtildi. Oklahoma, Minnesota gibi eyaletlerde ise CIAR'ın verdiği bilgiye göre ehliyet almak isteyen başörtülü Müslüman kadınlara, başlarını açmaları koşulu ile ehliyet alabileceklerinin söyleniyor. Oregon'da da başörtülü bir öğretmenin, örtüsüyle ders vermesinin eyalet yasaları uyarınca yasaklandığı belirtildi. CIAR, Oregon'daki yasağın 1920'li yıllarda Katoliklere karşı çıkarılmış bir yasa olduğuna ve Ku Klux Klan tarafından desteklendiğine işaret etti. Tüm bu yaşanılan ayrımcılıklar karşısında Müslümanların kendilerinin hedef olabileceğinden dolayı korku içinde olduklarını belirten CIAR, Amerikan yönetimini bu konulara karşı daha duyarlı ve adaletli olmaya çağırdı.

Bu haber toplam 1106 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri