Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müslümanlara akıl almaz işkence !

27.07.2009 16:01
İngiliz istihbarat ajanlarının Müslümanlara işkence yaptığını gösteren yeni deliller ortaya çıktı.
The Guardian gazetesinin de yer verdiği haberde, İngiliz vatandaşlığına geçen Arap kökenli Müslümanlara yönelik işkence yapıldığını gösteren yeni belgeler ortaya çıktı.

Gizli ibareli belgelerde İngiltere'de yaşayan Birleşik Arap Emirlikleri kökenli Alam Gafur, iş seyahati için gittiği Birleşik Arap Emirlikleri'nde iş ortağı Muhammed Rafik Sıddık ile birlikte bir lokantada yemek yerken gözaltına alındı. Ele geçirilen belgelere göre Birleşik Arap Emirlikleri'nde gözaltında bulunan Alam Gafur ve Muhammed Sıddık bir müddet sonra İngiliz güvenlik birimleri tarafından ziyaret edilmek istendi. İsmi açıklanmayan İngilz ajanlarını gözaltında bulunan iki kişiyi ziyaret ettiğini ortaya çıkardı.

Gözaltında iken İngiliz ajanlar tarafından sürekli tehdit edildiklerini ve psikolojik travma geçirdiklerini anlatan Alam Gafur, "Yakalandıktan sonra neden gözaltına alındığımı sordum. Bana 'Londra'daki 7 Temmuz saldırılarını gerçekleştirenlerden birin fotoğrafını gösterdiler ve bu kişiyle ilişkili olmam' istendi. Aksi takdirde öldürülüp köpeklere yem olarak verileceğim şeklinde tehdit edildim. En sonunda terör saldırılarını organize eden kişilerden biri olduğumu ve Saddam Hüseyin ile Bin Ladin'i tanıdığımı kabul eden sahte bir belgeyi imzaladım." dedi. Yıllar sonra serbest bırakıldığını söyleyen Alam Gafur, psikolojik sorunlar yaşadığını ve hiçbir makamın bu sorunları üstlenmediğinden dert yandı.

Bu arada The Guardian gazetesi, olayla ilgili yaptığı araştırmada bir İngiliz elçilik görevlisinin e-posta aracılığıyla gönderdiği yazıda göz altına alınan iki kişiyi görmek için yaptıkları başvuruyu anlatan bir yazışmayı gazeteye taşıdı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Alam Gafur ve Muhammed Sıddık'ın İngiliz yetkililerinin isteği üzerine gözaltına alınmadıkları ve gizli görüşme yapmak için herhangi bir makama başvuruda bulunmadıklarını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı ayrıca açıklamasında her türlü işkenceye karşı olduklarını yineledi.

Konuyla ilgili gazeteye açıklamada bulunan Uluslararası İnsan Hakları uzmanı Philliple Sands, İngiliz ajanlarının kendi toprakları dışında gözaltına aldıkları kişilere işkence yapmasının uluslararası insan haklarını ihlal ettiğini söyledi.
Bu haber toplam 1302 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri