Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Mustafa" filmine suç duyurusu

10 Kasım 2008 / 18:18
Prof. Dr. Orhan Kural, Can Dündar'ın senaryosunu yazıp yönettiği "Mustafa" filmine ilişkin suç duyurusunda bulundu.
Sigara ile Savaş Derneği Kurucu üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan ve Sigara ile Savaşanlar Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, Can Dündar'ın senaryosunu yazıp yönettiği "Mustafa" filmine ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Şişli Adliyesine gelen Prof. Dr. Ercan ve Prof. Dr. Kural, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere Şişli Cumhuriyet Başsavcılığına hitaben yazılan suç duyurusu dilekçesini basın mensuplarına okudu.

Dilekçede, "Atatürk'ün Türk devriminin kurucusu ve Cumhuriyet ülküsünün yaratıcısı olduğu" ifade edilerek, "Bu özellikleriyle Atatürk, Türk ulusunun yapışkanıdır, önderidir, örnek kişisidir. O, her Türk genci için olunması gereken bir simge kişidir" denildi.

"Türkleri bir arada tutan özelliklerin; Atatürk ülküsü, Türkçe, Türk Bayrağı, Türk yurdu, Türk ordusu ve Türk toprağının birlik ile bütünlüğü olduğu" ifade edilen dilekçede, şu görüşlere yer verildi:

"(Mustafa) filmi içeriği, ayrıca konulara yorumu ile Cumhuriyet ile Atatürk'ün saygınlığını aşındırmaktadır. Anılan ulusal değerlerin yıpratılması, Türkiye'nin parçalanmasına, ulusal güvenin yitirilmesine neden olacaktır.

Bunlar yetmezmiş gibi 'Mustafa' filminde Türklerin simgesel atasına pofur pofur sigara, ayrıca düşkün bir biçimde içki içirterek, Mustafa Kemal Atatürk'ün saygınlığı düşürülürken, Türk gençliğinin örnek aldığı kişi de manevi olarak öldürülmekte, buna ek olarak Türkiye tarihinin en büyük sigara reklamı, Atatürk kullanılarak yapılmaktadır."

"Yakınan" olarak Prof. Dr. Ahmet Ercan ve Prof. Dr. Orhan Kural'ın, "sanık" olarak "Mustafa" filminin yapımcısı Can Dündar'ın gösterildiği dilekçede, "Sanığın tutum ile eylemine uyan yasa hükümlerinin uygulanmasını, yargılama süresince bu filmin gösterimden kaldırılmasını saygılarımızla dileriz" ifadesine yer verildi.

Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri