Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kamalak: Kongre HUKUKİ zorunluluktur

14.08.2010 19:25
SP Kurucusu Mustafa Kamalak yaptığı açıklamada alınan kararı eleştirdi.

Saadet Partisi Kurucular Kurulu Üyesi ve aynı zamanda  Kongre Delegesi olan Mustafa Kamalak yaptığı açıklamada kararı eleştirerek, Saadet Partisi olağanüstü Büyük Kongresi'nin yapılması hukuki ve siyasi bir zorunluluktur' dedi. 
 
27 Temmuz 2010 tarihinde 650 Saadet Partisi Büyük Kongre delegesinin noter tasdikli kongre talep dilekçeleri Saadet Partisi Genel Merkezine teslim ettiğine dikkat çeken Kamalak, şunları kaydetti;

"Ayrıca genel merkeze noter kanalından tek tek gönderilen ve sayısı genel merkezce bilinip ve tarafımızca bilinmeyen dilekçelerin de mevcut olduğu malumdur. Ancak geçen bu süre içerisinde herhangi bir adım atmayan Saadet Partisi Genel Merkez yönetimi, 13 Ağustos 2010 tarihinde yapılan Genel İdare Kurulu toplantısında; Olağanüstü ve kongre talebi için dilekçe veren 650 kişiden 33’ünün imzalarını geri çektiklerinden dolayı seçimli kongre için aranan delege sayısının salt çoğunluğun altına düşmesi nedeniyle olağanüstü Büyük Kongre’nin toplanmasına gerek olmadığına karar vermiştir.
 
Olağanüstü büyük kongrenin yapılması için imza veren 650 delegeden 33 delegenin imzasını geri çektiği sözünün hukuken bir geçerliliği yoktur. Zira bu konuda Anayasa mahkemesi 25.07.2005 tarih ve E.2004/2 (Siyasi Parti-İhtar), K.2005/4 sayılı kararı aynen şöyledir: “...beşte bir oranına ulaşan delegenin, süresi içinde yaptığı ve herhangi bir kabule bağlı olmayan toplu karar biçimindeki beyanıyla oluşan olağanüstü kongre çağrısı hukuki sonuç doğurucu olup, bu sonuç hem kendilerini hem parti yönetimini bağlayıcı niteliktedir."

Kamalak, şöyle devam etti; "Bir başka ifadeyle belirlenen sürede oluşan istem yenilik doğurucu olduğundan sonraki vazgeçmelerin hukuken geçerli olduğu kabul edilemez. Bu nedenle, belirli süreden sonra gerçekleşen vazgeçmelerle beşte bir oranının altına düşülmesi halinde, toplu karar biçimindeki sonucun önceden doğmuş olması ve bağlayıcı olan özelliği nedeniyle parti yönetiminin Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağırması gerekir.” Dolayısıyla Genel Merkez Yönetiminin kongre yapmama yönünde almış olduğu karar  Anayasa Mahkemesi kararına açıkça aykırıdır.."

Kamalak,; 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 14. maddesinde, Olağanüstü Büyük Kongrenin toplanabilmesi için delegelerin beşte birinin yazılı istemi yeterli olduğuna dikkat çekildiğini vurgulayarak, bu nedenle de alınan kongre yapmama kararının Siyasi Partiler Kanunu’na aykırı olduğunu ifade etti.

Bu haber toplam 3602 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri