Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mustafa Sarıgül’den ÖNDER’e Ziyaret

18.02.2010 04:10
Türkiye Değişim Hareketi Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül önceki akşam, İmam-Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER)’i ziyaret etti.

Türkiye Değişim Hareketi Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül katsayı sorununu istişare etmek için ÖNDER’i ziyaret etti. ÖNDER Genel Başkanı Hüseyin Korkut ve ÖNDER Yönetim Kuruluyla bir araya gelen Sarıgül, katsayı ve imam-hatiplerle ilgili son gelişmeleri değerlendirdi. Binlerce öğrencinin katsayı sorunuyla mağdur edildiğini belirten Sarıgül, “şefkatli devlet özelliklerinin hayata geçirilerek, bir an önce sivil anayasa oluşturulması şart. Lafa geldiğinde demokratik, hukuk devleti olduğumuzu söylüyoruz fakat bunun tam anlamıyla gerçekleşmesi için sivil anayasa gerekli. Biz askeri kışlada seviyoruz” dedi. Katsayı sorunu ile ilgili olarak ÖNDER Genel Başkanı Hüseyin Korkut’dan bilgi alan Sarıgül, “yanlış hesap Bağdat’tan döner, yeter ki biz duygularımızda samimi olalım. Bir düşünceyi ne kadar engellerseniz, o sizin önünüze bir engel olarak çıkar” şeklinde konuştu. Amaçlarının sorunu yerinde öğrenip sorunu yaşayan kişilerle istişare ederek bir çözüm üretebilmek olduğunu söyleyen Sarıgül, “bu yüzden bu ziyareti yapıyoruz, konunun uzmanı arkadaşlarımızla birlikte yeniden ziyarette bulunacağız. Bu görüşmenin sorunun çözümüne yönelik hayırlı olacağını düşünüyorum” dedi.

Yüksek Yargının da Düzenlendiği Sivil Anayasa Çözüm Olacak

ÖNDER Genel Başkanı Hüseyin Korkut ise ÖNDER’in de içinde bulunduğu Sivil Dayanışma Platformu’nun oluşturulduğu bugünlerde Sarıgül’ün “değişim” vurgusunun çok önemli olduğunu ve bu değişim vurgusunun sivil anayasa konusunu da içine almasından memnun olduklarını belirtti. Korkut, “99 yılına kadar katsayı sorunu yoktu. Öğrenciler eşit şartlarda sınava girdiler. 99 yılıyla beraber meslek liseliler sınavlarda 50 puan geriden başladılar”  diyerek Sarıgül’e katsayı uygulamasının öncesi ve sonrası hakkında bilgi verdi.  Şu anda ise meslek liselilere bazı bölümlerin kapısı mutlak anlamda kapalı olduğunu ifade eden Korkut, “ YÖK haksızlığı giderme konusunda düzenlemeler yaptı fakat Danıştay ideolojik sebeplerle engellemeye devam ediyor. Bunun çözümü ise yüksek yargının da yeniden düzenlendiği sivil anayasa olacaktır”  dedi.

mustafa-sari-2.jpg

Kaynak:
Bu haber toplam 1136 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri