Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mutfakta Hayat Zorlaşıyor

07 Temmuz 2008 / 17:40
BEM-BİR-SEN, Haziran Ayı, "Asgari Geçim Sınırı" ile “Asgari Gıda Harcaması” Sonuçlarını Açıkladı.
“Haziran Ayı’nda Domates en fazla düşen Sebze oldu,
Seyahatler nedeniyle ulaşımda artış görüldü”

BEM-BİR-SEN GENEL MERKEZİ tarafından, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri baz alınarak hazırlanan 2008 Haziran Ayı’na ait "Asgari Geçim Sınırı" ile “Asgari Gıda Harcaması” Sonuçlarını açıkladı.


BEM-BİR-SEN ARAŞTIRMA MERKEZİ
“2008 HAZİRAN AYI ASGARİ GEÇİM SINIRI ile ASGARİ GIDA HARCAMASI SONUÇLARI”


“ASGARİ GIDA HARCAMASI”

Asgari Gıda Harcaması 4 kişilik bir ailenin asgari mutfak giderlerini kapsamaktadır. Açlık sınırı, çalışan, eşi, (0-6) ve (6-15) yaş gruplarından iki çocuğun Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği asgari kalori miktarı dikkate alınarak tespit edilmiştir. Buna göre 2008 HAZİRAN ayında 4 kişilik bir ailenin tüketmesi zorunlu olan gıdalar için harcaması gereken tutar 721,94 YTL olarak belirlenmiştir.

GENEL OLARAK SEBZE FİYATLARINDA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE DÜŞÜŞ GÖZLENİRKEN, DOMATES EN FAZLA DÜŞEN SEBZE OLDU. ÖZELLİKLE RUSYA’NIN DOMATES ALIMINI DURDURMASI NEDENİYLE FİYATI YARI YARIYA DÜŞTÜ. SEYAHATLER NEDENİYLE ULAŞIM ÜCRETLERİNDE ARTIŞ GÖRÜLDÜ.


“ASGARİ GEÇİM HADDİ”

4 Kişilik bir ailenin Asgari Geçim Haddi gıda, giyim, sağlık, barınma ve eğitim başta olmak üzere, vazgeçilmesi mümkün olmayan 14 zorunlu harcama kalıpları esas alınarak belirlenmiştir. Bu harcama kalıpları aşağıda verilen tablolarda ayrıntılı olarak gösterilmiştir.

Buna göre 2008 HAZİRAN ayında 4 kişilik bir ailenin asgari şartlarda geçinebilmesi için harcaması gereken tutar 2.165,38 YTL olarak belirlenmiştir.
Bu haber toplam 966 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri