Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MYK Başörtüsü Kararını Ele Alacak

06 Haziran 2008 / 08:36
Ak Parti MYK bugün, Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü hakkında verdiği iptal kararını ele alacak.
Anayasa Mahkemesi'nin türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin Anayasa değişikliğini iptal edip yürürlüğünü durdurmasının ardından AKP Merkez Yürütme Kurulu bugün toplanma kararı aldı.

Anayasa Mahkemesi'nin kararından hemen sonra Meclis'te bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, partinin hukukçu kurmaylarıyla biraraya geldi.

TBMM'deki toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katılmazken, uzun süren toplantı boyunca Erdoğan ile sürekli telefon görüşmesi yapıldı.

Toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ve Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, grup başkanvekilleri, genel başkan yardımcıları Şükrü Ayalan, Necati Çetinkaya ve Haluk İpek ile AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç katıldı.

Yaklaşık 2.5 saat süren toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Fırat, AK Parti MYK'nın bugün saat 15.00'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında olağanüstü toplanacağını belirterek, durum değerlendirmesi yapacaklarını bildirdi.

Fırat, Başbakan Erdoğan'ın bütün randevu ve programlarını iptal ederek Ankara'ya döneceğini söyledi. Öte yandan, AK Parti Grubu, milletvekillerini, "Hafta sonunda Ankara'dan ayrılmamaları" konusunda uyardı.

Bu uyarı AKP'nin hafta sonunda grup toplantısı yapılabileciği izlenimini doğurdu.

Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararı masaya yatıran AKP kurmayları, toplantıda önümüzdeki süreçte izlenecek stratejiyi değerlendirdi. Seçenekler masaya yatırıldı.

Seçenekler arasında erken seçim kararının alınması da düşünülüyor. Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu iptal kararından sonra AKP'li kurmaylar partilerinin kapatılacağını ciddi olarak düşünmeye başladılar.


Kaynak: Ajanslar
Bu haber toplam 752 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri